SES BAYRAĞIMIZ TÜRKÇE 1.BÖLÜM « Kırşehir Anadolu Haber

SES BAYRAĞIMIZ TÜRKÇE 1.BÖLÜM

Bu haber 30 Ocak 2021 - 0:15 'de eklendi ve 912 views kez görüntülendi.
    Yunus ile Hakk’a gönül verenler,
           Türkmâni’yle aşk meyvesi derenler,
Hacı Bektaş vuslatına erenler
   Selam olsun size, sefa geldiniz.
       Milletler kültürleriyle yaşar ve kültürleriyle ayakta kalırlar. Kültürlerini unutan veya sahip çıkamayan milletler er ya da geç başka milletlerin egemenliği altında kalmaya mahkûmdurlar.
        Hızla gelişen teknolojinin kişi ve toplumların yaşayışlarında değişikliklere sebep olması kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak bu gelişme kültürlerin yok olması anlamına gelmez. Teknoloji insanların Dini İnançlarını, Dillerini, Tarihini değiştiremez.
       Dillerini demişken aklıma ses bayrağımız Türkçe geldi. Toplumları millet yapan en önemli unsurların başında dil birliği gelir. Çünkü insanların anlaşabilmeleri için aynı dili kullanabiliyor olmaları gerekir. Dolayısıyla bizimde dilimiz Türkçeye çok önem verip onu en iyi şekilde kullanmamız şarttır. Bu arada yanlış anlaşılmaması için şunu da açıklamam yararlı olacaktır, elbette ki ihtiyaç duyduğumuz başka dilleri de öğrenmemiz gerekir. Başka dilleri öğrenmek ayrı onu kendi diliniz haline getirmek ayrıdır. Bizim asıl meselemiz önce kendi dilimiz. Eğer ona sahip çıkmazsak başka dillerin etkisi altında kalır nesiller arasında kopukluk yaşanır ve kendi dilimizi bırakıp o dilin savunuculuğunu yaparız.
       Türk Milleti olarak yıllarca kendi dilimizden kopmuş başka dilleri kullanmayı bir üstünlük sayıp Türkçe yazıp konuşanları ikinci sınıf vatandaş olarak görmeye başlamışız. Fazla detayına inmeden birkaç örnek verelim.
        Önceleri edebiyat dili farsça denilip bu necip milleti o dili yazmaya ve konuşmaya yönlendirdiler. Farsça yazan yazarlar saray tarafından desteklenip ödüllendirilirken Türkçe yazan yazarlar görmemezlikten gelinmiştir. Fars diline hizmet edenler yapılan etkinliklerle dünyaya tanıtılırken Türk Dilini ön plana çıkarmaya çalışan insanlarımız kendi kaderlerine terk edilmiştir.
        Öyle garip bir duruma gelinmiş ki Anadolu Selçuklu bir Türk Devleti olmasına rağmen her alanda İran hâkimiyetinin sürdüğü devletinde bunu desteklediği görülmüştür. İşte bu durumu görüp Türk Milletinin değerlerinden uzaklaştırıldığına kayıtsız kalmayan Karamanoğlu Mehmet Bey meşhur fermanını yayınlar. Bir milletin kendi dilini kullanması için bir fermanın yayınlanması gerçekten çok düşündürücü ve çok acı bir durumdur. Kendisini rahmet ve minnetle andığımız Karamanoğlu Mehmet Bey 13 Mayıs 1277 tarihinde “Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk Dilinden başka dil kullanmaya” diye buyuruyor.
       Bakınız gururumuz Türkçeye sahip çıkan Âşık Paşa da bu duruma sitem ederek bizlere nasıl anlatıyor.
“Türk diline kimse bakmaz idi,
        Türklere hergiz gönül akmaz idi.
    Türk dahi bilmez idi bu dilleri,
İnce yolu ol ulu menzilleri.”
         İşte Âşık Paşa bu kültür sömürüsüne ve bu vurdumduymazlığa böyle isyan ediyor, yaşadığı çağda dilimizin durumunu anlatırken gelecek içinde kaygılarını dile getiriyor. Her dil kendi edebiyatını yaratır. Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Âşık Paşa, Hacı Bektaş-ı Veli, Süleyman Türkmani, Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal ve daha niceleri halkın arasında halk diliyle yani Türkçe yazıp Türkçe konuşmuşlardır. Şimdi bunların eserlerinin edebi değeri yoktur diyebilir miyiz, dememiz elbette ki mümkün değildir.
      Genellikle Türk Devletleri içinde yaşamış fakat Türk olmayan çok önemli mevkilere getirilen devlet adamı ve yazar/çizer takımı Türkçeyi unutturmak için ellerinden geleni yapmışlardır. Bu konuda çokta başarılı olmuşlardır. Hele hele İran yüzyıllar öncesine dayanan Türk düşmanlığını dillerini unutturarak emellerine kavuşmanın hesabını yapagelmiştir. Ta Milattan önce 7. Yüzyılda baş edemediği yiğit Türk Hakanı Alper Tunga’yı sofrasına çağırıp tuzak kurup kahpece öldürtmüştür. Selçuklular zamanında bunu kültür sömürüsü ile yapmaya başlamış dil birliğimizi bozmayı başarmıştır. Şu anda bile onun etkisinden kurtulamamışız. Türkçe yerine Farsça sözcük kullanmayı bir bilgiçlik olarak kabul etmişiz. Üstelik bu sadece Türkiye’deki Türklerde değil bazı Türk Devletleri içinde geçerlidir.
       Şimdi Karamanoğlu Mehmet Bey’e, Âşık Paşa’ya ve Türkçe için çırpınan diğer yüreklere ne kadar teşekkür etsek az olduğunu anlıyoruz.
       Sadece Farsça mı?
       Hayır.
       Fransızca, İngilizce ve Arapça çeşitli baskı unsurlarıyla dalgalanan Ses Bayrağımız Türkçemizi hedef almışlardır. Gelecek yazılarımızda onları da değerlendirmeye çalışacağız.
       Yazımıza şiirimde bir dörtlük ile başladık bir dörtlüğümüzle bitirelim.
Âşık Paşa ile gelip tanışan.
        Diz çöküp önüne bilgi danışan,
               Türkçeyi severek, Türkçe konuşan
          Selam olsun size, sefa geldiniz.
Sağlıklı günler diliyorum.
VEYSEL TURGUT
Veysel TURGUT
Veysel TURGUTveyselturgut@kirsehiranadoluhaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mustafa Çavuşmirza30 Ocak 2021 / 20:55Cevapla

Dayı, dilimize sahip çıkmayı, gayet güzel anlatmışsın.Yolun açık olsun başkanım…

SERDAR GÜNER31 Ocak 2021 / 21:54Cevapla

DEĞERLİ VEYSEL HOCAM KIRŞEHİR ANADOLU HABER VESİLESİYLE GÖNLÜ GÜZEL İNSANLARLA BİR ARADA OLABİLME İMKANI BULABİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM.
HEPİMİZİN DÜŞÜNCESİ BİLGİ, BİRİKİM.TECRÜBE VE ÇALIŞMALARIMIZI SİTEMİZİN TAKİPÇİLERİNE LİSAN’I EDEP İLE AKTARABİLMEKTİR.
ALLAHIM KIRŞEHİR ANADOLU HABER SİTEMİZİ BAZI GAZETECİ ARKADAŞLAR GİBİ
ŞANTAJ.İHALE TAKİBİ.TEHTİT ARACI GİBİ AMACI DIŞINDA KULLANDIRTMASIN.
HALİS DUYGULARLA DAHA İLERİLERE GİDEBİLMEK AMACIYLA ALLAHIM HEPİMİZE GÜÇ, KUVVET VE SAĞLIKLI ÇALIŞMALARLA DAHA ÇOK TAKİPÇİYE HİZMET ETMEK İMKANI VERSİN.
DEĞERLİ VEYSEL HOCAM GÜZEL ŞİİRLERİN VE YAZILARINLA BİRLİKTE SANADA HOŞGELDİN DİYOR SAYGILAR SUNUYORUM.

Mehmet uludağ1 Şubat 2021 / 14:24Cevapla

Veysel Hocam merhaba.
Makalenizi severek okudum…
Gurur duyarak okudum…
Bir aydan beri devam eden Türkçe isimler kullanmak konusundaki çabanızı izliyorum
Çabalarınız mutlaka karşılık bulacaktır.
Günümüzde hisdedilir şekilde yavrularımıza arapça isimler konuluyor…
Belli bir yere kadar tamam diyebiliriz de ,ölçü kaçtı kardeşim…
Sizlere sağlıklı günler diliyorum,selamlar yolluyorum…

Bekir Sülükçü8 Mart 2021 / 03:50Cevapla

Konuyu çok güzel anlatmış ve yorumlamışsın.
Tüm modern dünyada bilimin temelleri latince ve eski yunanca olarak görülüyor ve uygulanıyor.
Bilim yapanların bu iki dili öğrenmesi şar.
Aksi çok büyük bir eksiklik.
Bizde ise islam sebebiyle aşırı bir arapça merakı var.
Gereksiz bir uğraş. Onu da din adamları öğrenip bize anlatsın.
Türk evladı ana dili türkçeyle konuşup , hissetsin !