ZİLLER ÇALIYOR MU? « Kırşehir Anadolu Haber

SEVDALILAR

YAZARLAR

ZİLLER ÇALIYOR MU?

Bu haber 08 Eylül 2023 - 17:54 'de eklendi ve 302 views kez görüntülendi.
“ İlköğretim davası, insan olma Millet olma davasıdır. Eğitimdir ki bir ulusu ya hür, bağımsız, şanlı yüksek ve şerefli bir topluluk olarak yaşatır yada bir ulusu esaret ve sefalete terk eder.” Mustafa Kemal ATATÜRK.
Yeni eğitim öğretim yılı başlıyor.  Önümüzdeki hafta İlköğretim Haftasını kutlayacağız.
Yeni Eğitim-Öğretim yılımız başta  öğrencilerimize, öğretmenlerimize, Milletimize kutlu olsun.
Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkabilmek, ancak eğitim öğretim ve  bilimsel bilgi ile olur. Bize yaşam boyu gerekli olan bilgi ve becerilerin temeli de ilköğretimde atılır. Bunun önemini vurgulamak için her yıl Okullarımızın açıldığı ilk hafta İlköğretim Haftası olarak kutlanır.
Okullarımız açılıyor açılmasına da sorunlarımız her geçen gün Çığ gibi büyüyerek devam ediyor ne yazık ki. Yüksek öğretimle ilgili sorunlar  ayrı. Onları ayrı bir yazı konusu olarak ele almak istiyorum.
Bugün Okullarımızın açılmasının mutluluğunu paylaşmak istiyorum siz değerli okurlarımla. Eğitim-Öğretimle ilgili sorunlar, okullarımızın sorunları, idarecilerimizin sorunları, en önemlileri de Öğretmenlerimizin çözülemeyen, her geçen gün karmakarışık bir hal alan sorunlar yumağına dönen sorunları ve Öğrencilerimizin, beslenme, kırtasiye, servis, öğretmen vb. vb. sorunlarını önümüzdeki günlerde ayrı ayrı ele almak istiyorum. Bu gün sadece Eğitim öğretimimizin başlayışı, okul zillerimizin çalması ile ilgili birkaç satır yazmak istiyorum.
Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 Eğitim öğretimim yılı takvimini açıkladı. Buna göre Birinci dönem, 11 Eylül 2023 Pazartesi başlayıp 19 Ocak 2024 Cuma sona erecek. 2023-2024 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 4-8 Eylül 2023’te uyum eğitimleri gerçekleştirildi.
  Birinci dönem ara tatili, 13 Kasım 2023 Pazartesi başlayacak ve 17 Kasım 2023 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2024 Pazartesi başlayıp 2 Şubat 2024 Cuma tamamlanacak.
  İkinci dönem 5 Şubat 2024 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 8 Nisan 2024 Pazartesi ile 12 Nisan 2024 Cuma tarihleri arasında yapılacak.
İşlenmeye hazır sapsarı külçe
Telkari elinde teldir çocuklar
Öğretmen bahçevan, okulda bahçe
Bahçede yetişen güldür çocuklar.
…..
Dedeleri dündür onlarsa yarın
Güzel huy bohçalan azıklar sarın
Bebekler aç iken doyarmı karın
Geleceğe çalan çildir çocuklar
  Geçtiğimiz yıllarda Aşıkpaşa gazetesinde yayınlan Fasl-ı Muhabbet Grup Atışmasından iki dörtlük almak istedim köşeme.
Çocuklarımız ve Eğitimleri ile ilgili güzel söylemlerle devam etmek istiyorum.
– Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.
– Bütün ümidim gençliktedir.
– Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı… Gerçek zaferi siz kazanacak ve devam edeceksiniz ve mutlaka başarılı olacaksınız.
– Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK
-“ Çocuklarınızla 7 yaşına kadar oynayın,
15 yaşına kadar onlarla arkadaş olun,
15 yaşından sonra ise istişare edin” (Hz Ali)
-“Çocukların nasihatten çok iyi örneği ihtiyacı vardır.” (Joseph Joubert)
-“Çocuklar Yağmura benzer, Onları bir kaba koymaya çalışmayın, Toprak olun” (Anonim)
Konuya devam edicez.
Galın sağlıcakla.
Gürsel SEÇİLMİŞgurselsecilmis@kirsehiranadoluhaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.