TERME KAPALI « Kırşehir Anadolu Haber

TERME KAPALI

Bu haber 13 Ekim 2023 - 9:19 'de eklendi ve 181 views kez görüntülendi.
Değerli okurlarım bu hafta Terme kaplıcaları ile ilgili yazmak istedim. Niye Terme? Şimdi durup dururken nerde çıktı diyenler olabilir. Başlıkta yazdım. Terme Kapalı. Bizim bildiğimiz  Terme kaplıcamız varya, hani Alman Prof. Baade tarafından bulunan, şifalı su olması nedeniyle onun çok ilgilenerek kaplıca olmasına vesile olan, çok uzun yıllar Terme Kaplıcası olarak hizmet veren, sonraki zamanlarda İl Özel İdaremiz tarafından yenilenen, modern hale getirilerek harika hizmetler veren, daha sonraki dönemlerde Üniversitemize devredilerek Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezi olarak hizmet veren Termemiz varya işte orası. Kapalı.
12 Ekim Perşembe günü Mucur Belediye Başkanı Sayın Atılgan Yılmaz, Kırşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklamak üzere Terme Otel’de bir basın toplantısı düzenledi. Bizde Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M.Emin TURPÇU ve Yönetim Kurulu üyeleri  Hüsnü ARIÖZ, Serdar GÜNER, ben toplantıya katılmak üzere oraya gittik. Toplantıda bize Zafer ÇAM da katıldı. Bizler biraz erken giderek o bölgede incelemeler yaptık. Baktık ki bizim Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezimiz kaderine terk edilmiş, etrafı bakımsız, kapıları kilitli, bakan yok eden yok öylece duruyor. İçimiz acıdı. Ne olacak bizim Termemizin hali diye üzüldük ve konuyu ele almaya karar verdik. Konuyu genişleterek devam edicez. Bakalım nasıl bir sonuca ulaşırız.
İlgilenenler için Terme Kaplıcası ile ilgili kısaca bilgi vereyim önce. Kırşehir Valiliğinin İnternet sayfasından alınan bilgiyi aktarmak istiyorum. Daha sonra konuya devam edicem.
TERME KAPLICASI
Kırşehir’in merkez Kuşdilli Mahallesi’nde bulunmaktadır.
Terme jeotermal sahası Kırşehir ilinin en önemli jeotermal alanlarından biridir.
Sahada termal turizm, seracılık ve şehir ısıtmacılığı yapılmaktadır. 1974 yılından bu yana 9’u MTA, 3’ü özel sektör olmak üzere toplam 12 kuyu açılmıştır. Bu kuyulardan 2 tanesi jeotermal ısıtma sisteminde ki bu sayede 1800 konuta eşdeğer işyeri ve konut ısıtılmakta, 5’i otel kaplıcaları ve serada kullanılmaktadır. 5’i bekletilmektedir. 92-500m derinlikteki kuyuların 11.10.2005 tarihinde MTA tarafından yapılan ölçümlerde; 30,3(°c) – 57(°c) arasında sıcaklığı, 5,2 L/sn-88,5 L/sn  arasında debisi bulunmaktadır. Kullanılan 9 kuyunun debisi toplamı 349,8 L/sn ’dir.
İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro Klimatoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Kırşehir Terme Kaplıcası ile ilgili fiziksel – kimyasal ve biyoloji analiz raporu ve tıbbi değerlendirmesi ele alınarak, bu tür maden suyu ile yapılacak kaplıca uygulamalarında, genel olarak banyo-havuz, içme ve inhalasyon kürü olanaklarının düzenlenmesi yararlıdır.
Bu tür uygulamalarla:
– Eklem ve eklem dışı romatizmalı hastalıkların kronik dönemlerinde,
– Damar sertliğinde,
– Felçlerin rehabilitasyonunda,
– Negatif sinir bozukluğuna bağlı yetersizlikler, sürmenaj ve yorgunlukta,
– Diyabet, gut ve şişmanlık ile gelen hastalıklarda,
– Karaciğer, safra kesesi, mide, bağırsak hastalıklarında,
– Böbrek taşlarında,
– Hipertansiyon, kronik bronşit ve üst solunum yolu iltihaplarında olumlu
 sonuç alınmaktadır.
Prof. Dr. Baade ‘nin Terme Kaplıcası Hakkında Yaptığı İnceleme Raporunda ise kaplıca suyu hakkında şu ifadelere yer verilmiştir:
“Bu su, Türkiye’de değil Avrupa’da bile az bulunan bol sıcak ve hazım’ı karbonlu, çelikli bir maden suyudur. Böyle bir suyun kıymetini anlamak için kadın hastalıkları, kansızlık ve kalp hastalıkları için çok meşhur olan Bed Pyrmenede suyu ile mukayese edildiğinde, Bed Pyrmened’nin suyu, Kırşehir Terme suyu gibi hazım’ı karbonlu çelikli maden suyudur. Ancak bu su kendiliğinden çıkamaz. Tulumba ile çıkarılması suyun hazım’ı karbonu azaltır. Bu suyun binaen meşhur Bed Pyremenede suyuna mukabil kendi artezyen kuvveti ile 41,5 derece ile doğrudan doğruya kayalardan fışkıran Kırşehir Terme Suyunun çok kıymetli olduğu anlaşılmaktadır.”
Bu Prof Baade kimdir derseniz bilenler bilir ama onun hakkında de kısa bir bilgi sunayım. İnternet sitelerinden rahatlıkla elde edilebilecek bilgi.
 “…………..Baade Kırşehir’in onursal hemşerisidir. İkinci dünya savaşı sırasında ailesiyle birlikte Kırşehir’de enterne edilen Baade, Hacıbektaş taşları ve Terme sularıyla yakından meşgul olmuş, Kırşehir’e yaptığı hizmetler sebebiyle Belediyece onursal hemşeri ilan edilmişti. Bu münasebetle Baade şunları söylemiştir. ( Kırşehir şehrinin beni  fahri hemşeri yapması memleketimin de dahil olmak üzere, bana  tevcih edilen birçok payelerden üstündür.)
Alman vatandaşı hemşerimizde kısaca bu.  Kendisi hakkında çok uzun bilgiler var. Ben bizimle ilgili olan bölümden kısaca bir not aldım bugün.
Bu günkü Terme Caddesinin eski adı Prof. Baade Caddesi. Bunu da eklemek istedim.
Bu günlük bu kadar.  Termemiz niye kapalı, bir sorunu mu var, açılacakmı, nasıl olacak bu konularla ilgili devam edicez.
Galın sağlıcakla,
Gürsel SEÇİLMİŞ
Gürsel SEÇİLMİŞgurselsecilmis@kirsehiranadoluhaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.