SEVDALILAR « Kırşehir Anadolu Haber

SEVDALILAR

YAZARLAR

SEVDALILAR

Bu haber 02 Temmuz 2024 - 11:07 'de eklendi ve 283 views kez görüntülendi.
Sevda:  Nedir sevda: TDK sözlüğündeki anlamına göre;
Heves, arzu, istek. Aşırı sevgiden doğan bir tür hastalık. Yürek, gönül, kalp.
Sevda bu anlamda ise sevdalılarda bu hastalığa yakalananlar demek oluyor. İyi bir hastalık. Sevda yalnız kişiler arasında mı olur. Tabii ki hayır. Kişiler her şeye sevdalanabilir. İnsana, doğaya, hayvana, canlı-cansız bir çok varlığa sevdalanabilir. Sevdanın çirkini yoktur. İnsanın insana sevdası da ayrı bir güzelliktir sanırım. Kişiler birbirlerine sevdalı ise, hele hele karşılık beklemeden bir sevda söz konusu ise değme keyfine gitsin. Tek eksi yanı karşılıksız olanıdır diye düşünüyorum. İnsanı yer bitirir Alimallah.
Nerden çıktı bugün bu sevda konusu diye bir soru gelirse hemen uzatmadan konuya gireyim.
Geçtiğimiz günlerde, bayram sonu bir organizasyona denk geldim. İkincisi düzenlenen bir organizasyon. Birincisini de biliyorum, çok hoşuma gitmişti. Şimdi ikincisi düzenlenince daha da hoşu gitti ve bugün köşeme taşımak istedim.
KINDAM SEVDALILARI 2024 ORGANİZASYONU.
Nasıl ama. Konuyu biraz açmak istiyorum. Kındam Mahallesi sevdalıları. Yani insanlar, Kındamlılar mahallelerine sevdalı. Aşırı sevgiden doğan hastalığa yakalanmışlar. Harika. Hemen konunun başında diyorum ki, Aman iyileşmeyin hastalığınız devam etsin. Hatta hatta tüm mahalleliye, çoluğa-çocuğa bulaştırın. Organizasyon komitesinde 20 tane çok değerli Kındamlı var. Toparlayan, bu hale getiren de 3 değerli insan var. Birleştirici, bütünleştirici, toparlayıcı, cefakar, vefakar, çalışkan üç güzel insan. Hüseyin UÇAR, Yusuf KILINÇER ve Memduh GÖKÇINAR. Organizasyon komitesinin tamamına yakınını iyi tanıyorum. Bir tanesi de benim Gardaşım Dursun ÖNCÜL. O Kındamlı, ben Bağbaşılı nasıl oluyor derseniz Hep Gardaşlar aynı anadan-babadan olmaz. Ana baba ayrı Gardaş da olunur ve çok değerlidir. Bizimki öyle. Muhtar Barış GÖKÇINAR’ı da ayrıca anmak istiyorum. Elinize, emeğinize, yüreğinize sağlık değerli dostlar. Memleketi sevmenin en güzel örneklerinden birisini gerçekleştirdiniz. Zaten bir insanın içinde sevgi varsa ve karşılık beklemeden seviyorsa korkmayın. Bu insanlarda Kındamı karşılıksız seviyor. Helal olsun.
Ne diyor Neşet baba;
Gel sevelim sevileni seveni
Sevgisiz suratlar gülmüyor canım
Nice gördüm dizlerini döveni
Giden ömür geri gelmiyor canım
Özü gülmeyenin yüzü güler mi
Sevgisiz muhabbet hakka değer mi
Seven insan kaşlarını eğer mi
Zorunan güzellik olmuyor canım
Gelelim Kındam’a. En eski ve en güzel mahallelerimizden birisi. Çok eskiden Kırşehir’de denirmiş ki; “ Kale’de evi, Kındam’da bağı olmayana kız verilmez.” Doğrumudur bilmem ama Kındamın bağları, cevizi, suyu halen ünlü ve çok güzel. Kındam vadisi çoğunluğu bozulmadan devam ediyor. Sabah erken, güneş doğmadan, birde akşam gün batımından hemen sonra vadiye giderseniz sizde sevdalanırsınız. Kuş sesleri sizi alır götürür o vadiye. Hele üzüm zamanı ise ve bir salkımda Gara gındam üzümü varsa…….. ben bir şey söylemiyorum. Aha Kındam orda, organizasyon yapan arkadaşlar orda, Muhtarı bulun sizi alsın götürsün. Şimdi değil biraz bekleyin. Üzümler, cevizler olsun, pekmezler gaynamaya başlasın öyle gidin. Bi avuç ceviznen gara üzüm bekmezi de olur belki.
Kındamın bende de ayrı bir yeri var. Halk Kültürüne adım attığım ilk yer. 1968 yılı, ben 8 yaşındayım. Garanın İbramin Sabrinin düğününde Gayın gittim. Bacımın düğünü, büyük erkek kardeş diye beni de götürdüler. Rahmetli İbrahim amca çok büyük bir saygıyla karşıladı bizi. Ben Baş gayın, bişey içmiyorum ama, iki amca oğlunun ortasında, masada ne eksikse onlar bana söylüyor, ben istiyorum, anında yerine getiriliyor. İlk 9 Butlu tavuğu o zaman istedim ve gördüm. Onun için Kındamın bende yarı yeri vardır.
Konuya dönersek; İşte bu arkadaşlar, bu güzel insanlar bu güzellikleri yaşatmak, gençlerimize, çocuklarımıza da örnek olarak göstermek ve onlarında yaşamaları-yaşatmalarını temin etmek için bir aradalar. Bunun yanında gerek bu organizasyon, gerek mahalle için çok güzel düşünce ve projeleri var.
Dursun Gardaşım anlattı. “ Öncelikli amacımız Kındamlıları, Kındamlıyım diyenleri bir araya getirmek. Bu organizasyonu gelenekselleştirmek, yurtiçi ve yurtdışı dahil bütün Kındamlıları o gün buraya getirmek. İlk iki organizasyonumuz bizi daha da umutlandırdı. Önümüzdeki yıllarda eksikliklerimizi tamamlayıp Kındamlıya layık en güzel birlikteliği sağlamaya gayret edicez. Ondan sonra mahallemizle ilgili çok güzel projelerimiz var. Bunları da önem sırasına göre gerçekleştirip Kındamın Kındam olarak kalmasını, çocuklarımıza, torunlarımıza Sevdalanacakları bir Kındamı bırakmayı arzu ediyoruz   ve bunu temin edicez. Bunda kararlıyız”
Bu yılki Organizasyona Belediye Başkanımız Sayın Selehattin EKİCİOĞLU’da katılarak Kındamlıları mutlu etti. Sağol varol değerli başkan. Güzel Kındam, güzelliklere layık, sizde güzelliklerin adamısınız gereğini yaparsınız.
Güzelliklere devam.
Galın sağlıcakla.
Gürsel SEÇİLMİŞgurselsecilmis@kirsehiranadoluhaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.