SAĞLIK. HERŞEYİN BAŞI « Kırşehir Anadolu Haber

SAĞLIK. HERŞEYİN BAŞI

Bu haber 25 Ağustos 2023 - 12:25 'de eklendi ve 337 views kez görüntülendi.
Gerçek doktor, her hasta ile yaşayıp ölendir. Stefan Zweig
İki niyetim vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler. Onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir. Hz. Muhammed(sav.)
İki şeyin elden gitmeden değerini takdir etmek zordur: Biri sağlık, öteki de gençliktir. Hz. Ali (r.a.)
Hiç kimseye, imandan sonra, sağlıktan daha üstün bir nimet verilmemiştir. Hz. Ebubekir (r.a.)
Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi var demektir.
Hastalık dediğin şey, atla gelir, yaya gider. PauI Heyse
Gücün ve mutluluğun temeli, sağlıktır. Benjamin Disraeli
Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. Eflatun
Sağlıklı olmak istiyorsan; az ye, saygın olmak istiyorsan, az konuş. Özbek Atasözü
Sağlıktan büyük, zenginlik yoktur. RaIph WaIdo Emerson
Öyle tedaviler vardır ki hastalığın, kendisinden daha kötüdür. PubIiIius Cyrus
Kendini sağlam bilen hastanın, tedavisi olmaz. Eddy Fisher
Bir memleket halkının sağlığı, hakikaten bir devletin dayandığı bütün mutluluk ve gücün temelidir. George Sand
Hastalığa tutulmamak, hasta olup da iyileşmekten daha iyidir. Erasmus
İnsanlar, önce para kazanmak için sağlıklarını; sonra da sağlıklarını korumak için paralarını harcarlar. WoIfgang Van Goethe
Dünyanın en iyi doktorları: Perhiz, sükut ve neşedir. Jonathan Swift
Bedenimizde görülen bazı hastalıklar, ruhlarımızda saklanan hastalıkların küçük parçalarıdır. NathanieI Hawtborne
Her şeyin başı sağlık diye girdim konuya bugün. Yazımın hemen başlangıcında da tüm okurlarıma, Anadolu haber sitemizi  takip eden değerli dostlara, tüm Kırşehirlilere, Ülkemiz insanlarına ve tüm insanlığa sağlıklı ve huzurlu günler dilemek istiyorum.
Bu hafta çeşitli düşünür, yazar ve bilim adamının sağlık ve sağlıkçılar ile ilgili sözlerini almak istedim. Umarım beğenirsiniz.
Geçen hafta Sağlıkçılarımızın, aman dediğimizde yanımızda olmasını istediğimiz,  arzu ettiğimiz ama her nedense bir türlü gerekli saygı ve özeni göstermediğimiz, dövdüğümüz, sövdüğümüz, öldürdüğümüz, hadi gidin diye yol gösterdiğimiz, şarkılara bile konu ettiğimiz;
“Aman Doktor,
Canım gülüm doktor,
Derdime bir çare.
Çaresiz dertlerin dermanı sende,
Doktor bana bir çare.”
Diyerek derman beklediğimiz sağlık ordumuzun sorunları ve isteklerini dile getirmeye çalışmıştım. Çok olumlu tepkiler aldım. Öncelikle  hepsine saygı ve sevgilerimi iletmek istiyorum.
Hastane ve doktorlar için eskiler; Allah yokluğunu vermesin, oraya da kimseyi muhtaç etmesin derlerdi.  Çok doğru ama elde değil tabi. Yaşayan herkesin bir şekilde yolu mutlaka düşer doktorlara,  hastanelere. Ama her ne olursa olsun hastane işi zor, hastalık zor.
Gazetelere, yayın kuruluşlarına, sosyal medyaya baktığımız zaman sağlıktaki sorunlar bir türlü bitmiyor, aksine artarak devam ediyor. Tahmin ediyorum hiçbir yetkili de neden böyle diye üstüne düşüp  sorunlara bakmıyor, çözüm yolu bulmuyor.  Geçtiğimiz hafta yazdım. Çözüm için yola çıkmış olsalar kesinlikle bir yol bulunur. Sağlıkçılarımızın sorunları çözülse, olumlu talepleri yerine getirilse, yurt dışına giden, gitmek isteyen sağlıkçılarımıza yol göstermek yerine kalıp vatanına hizmet etmesinin önü açılsa sorunların tamamına yakını çözülür diye düşünüyorum. Sağlık alanında çok yol aldık, eskiye göre iyi durumdayız ama eksiklikler tamamlanmıyor.  Çok yol aldık ama  özellikle sağlık ve eğitim alanında daha çok yolumuz var. Ama bütün sorunları yine bizler çözeriz. Bizlerden kastım. Hepimiz. En tepe yöneticimizden, sivil vatandaşımıza kadar, bütün kademelerdeki herkes. Herkes kendi işini bilerek ve severek yapar, başkalarının haklarına saygılı olur, kendisine yapılmasını istemediği tutum ve davranışları başlarına yapmaz kısacası İnsan olmayı becerebilir isek işte o zaman sorunlarımızın çoğunluğunu çözmüş oluruz.
İşin temeli İNSAN olabilmek. İnsan olabilmek de en zor iş.
Gelelim bizim hastanemize. A.E.Ü. Eğitim Araştırma Hastanesine. Hastanemiz fiziki olarak güzel. Bina yetmiyor ama mevcut olan şimdilik bu. Yeni yapılacağı söylenen Hastane tamamlandığı zaman yer sorunumuz bitecek deniyor. Bakalım görelim. Buraya kadar tamam da mevcudun içerisinde sıkıntı çok. Bir çok bölümden randevu almak, muayene olmak, tedavi olmak ne yazık ki mümkün değil. Kulağından aniden rahatsızlanan, kulağı duymayan bir hasta acile gitmesine rağmen uzman hekime muayene olamıyor, randevuda almıyor iyimi. Tek tek saymaya gerek yok. Bütün bölümler içler acısı. Doktor yok, personel yok, olanlarda  canından bezmiş burnunu sıksan canı çıkacak halde. Bindik bir alamete, gidiyok kıyamete.
Hata içerisinde Sağlık Bakanı İlimizi ziyaret etti. Basından takip ettiğim kadarıyla bir dizi ziyaretin yanında inşaatı devam eden sağlık yatırımlarını incelemiş, vatandaşlarla sohbetler yapmış. Kendisine eksikliklerimiz iletildi mi, sorunlarımız anlatıldı mı şimdilik bilemiyorum. Etkisini önümüzdeki günlerde görürüz.  Sayın Bakan ziyareti ile ilgili birde video paylaşmış.
Önümüzdeki günlerde Sağlıktaki yeni yöneticilerimiz ile ilgili görüş ve düşüncelerden oluşan bir yazı keleme almayı planlıyorum.  Bakalım. Gün ola harman ola. Sağlıklı günler dileğiyle. Sağlıklı olalım ki kafamız da sağlam olsun.
Galın sağlıcakla.
Gürsel SEÇİLMİŞ
Gürsel SEÇİLMİŞgurselsecilmis@kirsehiranadoluhaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.