ÖZGÜRLÜK GÜNÜ  « Kırşehir Anadolu Haber

ÖZGÜRLÜK GÜNÜ 

Bu haber 18 Mayıs 2024 - 10:30 'de eklendi ve 58 views kez görüntülendi.

Değerli okurlarım;

Bu toprakların bedeli ödendi. Bu toprakların Vatan olması için her karışı Şehit kanlarıyla sulandı ve Anadolu oldu, Vatan oldu, TÜRKİYE oldu.

Şair Mithat Cemal Kuntay ne diyor;

 

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

 

Dünyada başka bir örneği olmayan ve Atatürk’ün önderliğinde verilen özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini büyük bir kahramanlık örneği göstererek kazanan Türk milleti, Cumhuriyet ile birlikte ülke yönetiminde söz sahibi olmuş, Cumhuriyetin getirdiği kazanımlar sayesinde de çağdaş ve modern bir toplum haline gelmiştir. Türk insanı Cumhuriyetle birlikte özünde var olan özgürlük ve eşitlik gibi unsurlarını kavramıştır. Cumhuriyet bir halk yönetimi şeklidir ve egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. Ulu önder Atatürk ” Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir.” Diyerek milletimizin özgürlüğüne ne kadar düşkün olduğunu tescil etmiştir. Bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik Türk milletinin karakterinde olduğu için ve Cumhuriyet tüm bu nitelikleri içinde barındırdığı için Türk ulusu ancak bir Cumhuriyet yönetim şekliyle yönetilebilir.

Çünkü Karakteri Yüksek bir Milletin adıdır Cumhuriyet. Yok edilmeye mahkum edilmiş bir milletin adıdır Cumhuriyet. Küllerinden yeniden doğan milletin adıdır Cumhuriyet. Şehitlerin, Gazilerin adıdır Cumhuriyet. “Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdenize bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket” in adıdır Cumhuriyet. Kars’ın-Ardahan’ın, Edirne’nin adıdır Cumhuriyet, Kahramanmaraş’ın-Gaziantep’in, Şanlıurfanın adıdır Cumhuriyet, Hatay’ın, Sinop’un adıdır Cumhuriyet, Dumlupınar’ın, Afyon’un, İzmir’in adıdır Cumhuriyet. Kısacası Atatürk’ün adıdır Cumhuriyet. TÜRKİYE’nin adıdır CUMHURİYET.

Sevgili gençler; Atatürk’ü tanıyın ve sizlere bıraktığı emanetin kıymetini bilin. Bugün Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini bir kez daha okuyun ve onu ezberleyin. Çünkü Dünyada kendi insanına, kendi gençliğine bu kadar çok güvenip, onlara Cumhuriyeti emanet eden, Kurtuluş gününü Bayram olarak armağan eden başka bir lider, başka bir önder, başka bir Komutan, başka bir devlet adamı yok. Hal böyle olunca da Türk Gençliği yılmadan, usanmadan Ata’sının izinde yürümeye devam edecek, Milletimizi Muaassır Medeniyet seviyesine yükseltmek için var gücüyle çalışacaktır. Bu ülkeyi, bu milleti bölmeye, parçalamaya heveslenen, ülkemiz üzerinde başka hesaplar yapan gafiller bunu böyle bilsinler.

Rahat uyu Aziz ATATÜRK. Her ne kadar iç ve dış düşmanlar saldırsa da emanetin emin ellerde. Gök kubbe yerinde durdukça da böyle olmaya devam edecek.

Son söz

“Rica ile, merhamet dilenmekle bir millet ve devletin şeref ve istiklâli kurtarılmaz. Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır. 19 Mayıs güven, sevinç, hareket günüdür.” ATATÜRK

Galın sağlıcakla

Gürsel SEÇİLMİŞ
Gürsel SEÇİLMİŞgurselsecilmis@kirsehiranadoluhaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.