HAYDİ GENÇLER OKUYUN İLMİN KİTABINI « Kırşehir Anadolu Haber

HAYDİ GENÇLER OKUYUN İLMİN KİTABINI

Bu haber 04 Ağustos 2023 - 9:23 'de eklendi ve 189 views kez görüntülendi.

 

KIRŞEHİRDE BULUŞALIM.

HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR.

“Gençler! Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitimle, bilgi ile, insanlıkta üstünlüğün, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız….”

 

-“Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.”

-“Okul genç beyinlere; insanlığa hürmeti, millet ve memleket sevgisini, şerefi, bağımsızlığı öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman onu kurtarmak için takip edilecek en uygun, en güvenli yolu öğretir. Memleket ve milleti kurtarmaya çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman ve birer bilgin olmaları lazımdır. Bunu sağlayan okuldur.”

-“ En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.”

-“Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.”

-“Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz” ATATÜRK

Üniversite sınavı sonuçları açıklandı. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimiz tercihlerini yapıp hem kendilerinin hem de ülkemizin geleceği için eğitim alacaklar. Girişte Baş Öğretmen, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzün Eğitim ve Gençlerimiz için söylemiş olduğu bir kısım sözlerini aktardım. Konuyla ilgili o kadar çok söylemi var ki ATA’mızın ben sadece birkaç örnek aldım.

Sevgili gençler;

Geleceğimiz sizlerin iyi yetişmenizle şekillenecek ve bu Ülke Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere gösterdiği Muassır Medeniyet seviyesine sizlerin omuzlarınızda yükselecek. Onun için sizler çok iyi yetişmeli, iyi eğitim almalısınız. Sizlere düşen Bilimi, ilimi, teknolojiyi en iyi şekilde değerlendirip, bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkmak. Hayatın gerçeklerini toplumsal değerlerimizle birlikte, gelenek ve göreneklerimize sahip çıkarak, geçmişten iyi ders alıp, önünüzü aydınlatacak bilgileri öğrenmek, dedelerinizden, babalarınızdan sizlere miras kalmış bu vatanı, aldığınızdan daha ileri, daha refah, daha gelişmiş bir şekilde kardeşlerinize teslim etmek.

Ülkemizin geleceği, Vatanımızın, Milletimizin geleceği, Cumhuriyetimizin geleceği, Ulusal egemenliğimizin teminatı sizlersiniz. Her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklar, bu Vatan sizin.

Ne diyor Nazım;

Dört nala gelip uzak Asya’dan,

Akdeniz’e bir Kısrak başı gibi uzanan Bu memleket bizim…..

Gelelim özel konuya, Kırşehir’e.

Sizleri eğitimlerinizi almak için ANADOLUNUN ORTASINDA NAZAR BONCUĞU GİBİ DURAN ŞİRİN KIRŞEHİR’DE davet etmek istiyorum.

Neden mi Kırşehir. Bakın okuyun.

Çünkü Kırşehir, Anadolu’nun ortasında nazar boncuğu gibi duran, ozanlar, evliyalar diyarı, Anadolu’nun kültür başkentidir.

Çünkü Kırşehir, Gözü tok, gönlü zengin, eli, sofrası açık, Ahi’ler diyarı, Sevginin, hoşgörünün merkezi, bizi bize anlatan, dinledikçe, söyledikçe yaşadığınızı, yaşayacağınızı hissettiren Türkülerin Anavatanı, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran, Yunus Emre, Aşıkpaşa, Aşık Sayıt, Aşık Seyfulah, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Şemsi Yastıman, Hacı Taşan, Neşet Ertaş vb. vb. Evliyaların, Ozanların memleketidir.

Bu nedenledir ki bu memlekete gelen Yunusun sevgisini hisseder, Hazreti Pir Ahi Evran-ı Velinin dostluğunu bulur, Hünkar Hacı Bektaş-ı Velinin kardeşliğini görür, sevilir, sayılır en iyi duygularla uğurlanır.

Bütün bu güzelliklere UNESCO MÜZİK ŞEHRİ eklendi.

Müzik alanında Türkiye’de UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren ilk şehir Kırşehir. Kırşehir Neden müzik şehri?

Kırşehir’in müzik alanında yaratıcı şehir olarak seçilmesinin nedeni, yukarıda saydığım güzelliklerin yayında şehrin “Abdal” kültürü ve Türk halk edebiyatında önemli bir yere sahip olan bozlak kültürünü günümüze kadar sürdürebilmesi ve koruyabilmesi olmuştur.

İşte bunlar için Kırşehir.

Ayrıca İlimizin tertemiz bir Belediye Başkanı var. Selahattin Ekicioğlu. Çalışkan, temiz, dürüst, her türlü öneriye açık, sosyal yönü geniş, ufku açık, dili tatlı, sohbeti harika, Eli, kapısı, sofrası açık cömertliği misafirperverliği ve yardımseverliği muhteşem, gözü, dili, beli kapalı, insanların ayıplarını görmeyen, dedikodu yapmayan, yani tam bir Ahi ahlakına sahip.

Bakın Sayın Başkan sizleri Kırşehir’e davet ederken neler söyledi.

“Sevgili gençler, Üniversite adaylarımıza tercihlerini yapmadan önce gitmek istedikleri okulları ve şehirleri iyi araştırmalarını öneriyorum. Hepinizin bildiği gibi eğitimde marka kent olan Kırşehir’imiz coğrafi yapısından, ulaşım açısından ve barınma olanakları açısından büyük avantajlar taşıyan bir şehir. Tarih ve kültür şehri Kırşehir, sosyokültürel açıdan da öğrenci dostu bir şehir olarak sizleri beklemektedir. Biz, Kırşehir Belediyesi olarak Üniversite hayatınız boyunca kültür, sanat, spor vb. alanlarda her zaman sizlerin yanında olacağız. Bu nedenle de sizleri tarih ve kültür şehri Kırşehir’imizde karşılıyor olacağız.

“Ekonomi ve Ahlak Felsefesinin uç verdiği Ahi Evran-ı Veli ile; bundan yüzyıllar öncesinden gökbilimlerini araştırmalarıyla öne çıkan Cacabey ile; Türkçemize verdiği önemi yine yüzyıllar öncesinden dillendiren Âşık Paşa ile ve Bozlak denince ülkede ve dünyada adından söz ettiren Büyük Ozanlarımız Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş ile sizleri ilimizde görmekten son derece mutlu olacağız. Tercihlerinizin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitemize gelirsek.

Rektörümüz yeni. Genç pırıl pırıl, idealist bir hoca. Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil. Geçtiğimiz günlerde görevine başladı.

Hemen buradan hocamıza yeni görevinde başarılar diliyorum. Umuyor ve bekliyoruz ki Üniversitemiz yarın daha güzel, yarından sonraki günlerde daha daha güzel olacak.

Üniversitemizin yeni Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagilin ilk sözleri; “İstişareye dayanan Ahilik değerlerine uygun bir süreç yürüteceğiz.” Mesele bitmiştir.

Üniversitemizin yerleşkesi şehir merkezine yakın. Hiçbir ulaşım sıkıntısı yok. Binalarımız yeni ve modern. Yenilenmeye, yeni yerleşimlere açık geniş bir alana sahip.

Kadromuz muhteşem. Yeni Rektörümüzün öncülüğünde her geçen gün kalitesini artıracak ve siz gençlerin en iyi şekilde eğitim almaları için her türlü fedakarlığı yapacaklardır.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı ÜNİAR, 81 ildeki 126 devlet ve 74 vakıf olmak üzere 200 üniversitede öğrenim gören 47 bin 761 öğrencinin birçok farklı alandaki memnuniyetlerini belirlemiş. Elde edilen sonuçlara göre Kırşehir, Öğrenci Dostu Şehirler arasında 23.sırada kendine yer bularak gençlerin tercih ettiği şehirler arasında yer almış.

6 Şubat Depremlerinin etkilediği 11 il dışındaki 70 ilde öğrenim gören 40 bin öğrenciden yapılan araştırmanın sonucunda; öğrencilerin yaşamaktan en mutlu olduğu şehirler arasında Kırşehir bir önceki yıl 26. iken bu yıl 23.olmuş. Hedef siz değerli gençlerimizin katkılarıyla ilk 10.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı ÜNİAR tarafından her sene gerçekleştirilen “Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması-TÜMA” 2023 sonuçlarına göre de Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi “Devlet Üniversiteleri Genel Memnuniyet Sıralamasında 49. sırada yer alırken kurum yönetim ve işleyişinden memnuniyet sıralamasında ise 40. Olmuş.

Tercihlerin bitmesine sayılı günler kala tün gençlerimiz bu bağımsız araştırma sonuçlarına göre kendi gelecekleri için doğru en doğru tercihleri yapacaklarından hiç kuşkum yok.

Haydi Gençler; Kırşehir Ahi Evran Üniversitemizde buluşalım.

Ne diyor Neşet Baba;

 

İsterim Ki Bu Dünyada

Hiç Kimse Cahil Kalmasın

Okusun İlmin Kitabın

Cahilden Akıl Almasın

……..

Bir Garibim Budur Derdim

Tüm Dünyayı Ben De Gördüm

İsterim Ki Benim Yurdum

Dünyadan Geri Kalmasın

 

………

Galın sağlıcakla.

Gürsel SEÇİLMİŞ
Gürsel SEÇİLMİŞgurselsecilmis@kirsehiranadoluhaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.