ASIRLIK CUMHURİYET « Kırşehir Anadolu Haber

ASIRLIK CUMHURİYET

Bu haber 18 Ekim 2023 - 12:35 'de eklendi ve 188 views kez görüntülendi.
100. YILA DOĞRU..
” Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir.” ATATÜRK
Dünyada başka bir örneği olmayan  ve Atatürk’ün önderliğinde verilen özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini büyük bir kahramanlık örneği göstererek kazanan Türk milleti, Cumhuriyet ile birlikte ülke yönetiminde söz sahibi olmuş, Cumhuriyetin getirdiği kazanımlar sayesinde de çağdaş ve modern bir toplum haline gelmiştir. Türk insanı Cumhuriyetle birlikte özünde var olan özgürlük ve eşitlik gibi unsurlarını kavramıştır. Cumhuriyet, bizlerin en büyük sevdası, ülke topraklarımız içerisinde yaşayan herkesin gelecekteki en büyük güvencesidir. Atatürk’ün bu değerli mirasına sahip çıkmak ve korumak bu ülkede yaşayan her kesin özellikle Gençlerimizin en büyük ve birinci öncelikli görevidir.
Çünkü;
 Karakteri Yüksek bir Milletin adıdır Cumhuriyet. Yok edilmeye mahkum edilmiş, Küllerinden yeniden doğan bir milletin adıdır Cumhuriyet. Şehitlerin, Gazilerin adıdır Cumhuriyet.  Kars’ın-Ardahan’ın, Edirne’nin adıdır Cumhuriyet, Kahramanmaraş’ın-Gaziantep’in,Şanlıurfanın adıdır Cumhuriyet, Hatay’ın, Sinop’un adıdır Cumhuriyet, Dumlupınar’ın, Afyon’un, İzmir’in adıdır Cumhuriyet. Kısacası Atatürk’ün adıdır Cumhuriyet.
 TÜRKİYE’nin adıdır CUMHURİYET.
Asırlardır hür ve bağımsız yaşamış, asla ve asla esir edilememiş, kimsenin kulu kölesi olmamış, hiç kimseye boyun eğmemiş, vatanını, yurdunu, ülkesini, topraklarını terk ederek başka memleketlere mülteci, sığınmacı, göçmen vb. olmamış yüce Türk Milletini çok iyi tanıdığı için ” Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir.”
Diyerek kurmuş ve ;
“Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz” diyerek bizlere emanet etmiştir.  Gök kubbe yerinde durdukça da yaşayacak, yaşatılacaktır.
Değerli okurlarım. 10 gün sonra Cumhuriyetimiz 100. yılını tamamlayacak. Bir asır. Asırlık Cumhuriyet.
Asırlık Cumhuriyetimiz için hiçbir kutlama hazırlığı yok ne yazık ki. Şimdiye kadar bütün hazırlıkların tamamlanmış, afişler, bayraklar, resimler basılmış davetiyeler dağıtılmış olması gerekirdi. İlber Ortaylı hocanın dediği gibi Cumhuriyetin farkında mı değiliz. Bence farkındayız da ruhumuz kalmadı.
TRT savaş nedeniyle kutlama etkinliklerini ertelemiş. Vay beeee. Ne büyük lütuf. Neyi ertelediniz, ne tür bir faaliyetiniz vardı da ertelendi. Çok merak ettim doğrusu. Ben değil benim gibi düşünen milyonlar da çok merak ediyor.
Değerli yetkililer, sevgili ilgililer, yöneticiler her kimseniz. Asırlık Cumhuriyet faaliyeti ertelenemez, ertelenmemeli.
Bu kirli savaşa, hatta savaşın ötesine geçen, katil Amerika’nın desteğindeki, bebek, kadın, masumların katili İsrail’in soykırımına tabii ki bu milletin her ferdi karşı ve binlerce kez lanetliyoruz. Amerikan başkanı bugün İsraile gidiyor. Niye. Savaşı durdurmaya mı yoksa katillere destek olmaya mı. Bence soykırıma destek olmaya gidiyor. İnşallah orada akan masumların kanında boğulursunuz.
Devletimiz masum halka her türlü desteği vermeye  hazır ve veriyoruz. Dolaylı yollardan insani yardımlarımız ulaştırılıyor biliyoruz. Sağlık Bakanımız açıkladı, yaralıları, hastaları tedavi ederiz, sağlık yardımına hazırız diye. Ne kadar güzel.
Bunlar hep iyi güzel de oradaki kirli savaş Asırlık Cumhuriyetimizin kutlama etkinliklerine engel olmamalı, olamaz. 100 yıllık Cumhuriyet başkalarının olsaydı inanın aylar öncesinden kutlamalara başlanır, yer yerinden oynardı.
Lütfen ama lütfen ne yapacaktınız da ertelediniz merakımızı giderin, şu erteleme işinden de vaz geçin. Sizinki erteleme değil, bilinçli olarak maneviyatımızı, hafızamızı, milli duygularımızı törpüleme.
100 yıl kutlamaları bir milletin yeniden doğuşunun kutlaması onun için zamanında ve en üst düzeyde yapılması gerekir. Beklentimiz o yönde.
Bu  Cumhuriyeti biz kurduk bizlerde yaşatacağız.
Ne demiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir.”  Fazla söze gerek yok. O zaman bu millet kendi kurduğu Cumhuriyetine sahip çıkacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.
 “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet korumak ve müdafaa etmektir. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.”
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Galın sağlıcakla
Gürsel SEÇİLMİŞ
Gürsel SEÇİLMİŞgurselsecilmis@kirsehiranadoluhaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.