MİLLETVEKİLİ İLHAN KÖTÜ TARIM POLİTİKALARINI TBMM’DE DİLE GETİRDİ « Kırşehir Anadolu Haber

MİLLETVEKİLİ İLHAN KÖTÜ TARIM POLİTİKALARINI TBMM’DE DİLE GETİRDİ

Bu haber 02 Haziran 2021 - 17:48 'de eklendi ve 323 views kez görüntülendi.

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İLHAN TBMM Genel Kurulu’nda çiftçinin ve üreticinin sorunlarını dile getirmeye devam ediyor.

İLHAN hükümetin kötü tarım politikalarına yönelik eleştirilerde bulunarak söz konusu durumların yanında özellikle son yıllarda artan kuraklığın, Kırşehir çiftçisini bitirme noktasına getirdiğini, çiftçinin tarlasını sürdüğünü, ektiğini, gübresini, ilacını attığını ancak kuraklık sebebiyle ürün alma şansının kalmadığını da üzülerek ifade ettiğini sözlerine ekledi ve ülkenin temel geçim kaynağı olan tarım hususunda uygulanan politikaların bir an önce düzenlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İLHAN: “DURUM VAHİM VE HÜKÜMET HALA SORUNUN ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA BİR ADIM ATMAMAKTADIR.”

Arpa ve buğday olmayınca saman ve yem konusunda da sıkıntı yaşanacağının bir gerçek olduğuna dikkat çeken İLHAN, durum bu kadar vahimken hükümetçe sorunun çözümü noktasında en ufak bir adımın atılmamış olmasının Kırşehirliler tarafından çok büyük tepki ile karşılandığını ifade etti.

ÇİFTÇİNİN VE ÜRETİCİNİN SESİNE KULAK VERİLMELİ, İVEDİLİKLE HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILMALIDIR.

İLHAN son olarak, yüksek faizlerle istatistiksel oyunlarla hiçbir anlamı olmayan kredi yapılandırmalarının çiftçinin derdine derman olmadığını ve üreticilerin de bu durumu defaatle haykırdığının altını çizerek iktidar tarafından bu çığlığa kulak verilip ivedilikle hasar tespit çalışmalarının yapılması ve kuraklıktan etkilenen çiftçilere gereken desteğin sağlanması gerektiğini aksi halde çiftçilerin sonbaharda tekrar ekim yapmak zorunda kalacağını ancak mevcut tarlalardan mahsul almadan, önceki borçlarını ödemeden yeniden ekim yapma şanslarının olmadığını dile getirerek sözlerini noktaladı.

KONUŞMA
(Tutanak kayıtlarında resmi olarak yer alan konuşma)

METİN İLHAN (Kırşehir) – Teşekkür ederim Sayın Başkanım.

Hükümetin kötü tarım politikalarına ek olarak özellikle son yıllarda artan kuraklık, Kırşehir çiftçisini bitirme noktasına getirdi. Çiftçimiz tarlasını sürmüş, ekmiş, gübresini, ilacını atmış ama kuraklık sebebiyle ürün alma şansı kalmamıştır ne yazık ki…

Arpa ve buğday olmayınca saman ve yem konusunda da sıkıntı yaşanacağı bir gerçek ve durum da bu kadar vahimken Hükümetçe sorunun çözümü noktasında en ufak bir adımın atılmamış olması Kırşehirlilerce çok büyük tepki ile karşılanmaktadır.

Çiftçimiz, yüksek faizlerle istatistiksel oyunlarla hiçbir anlamı olmayan kredi yapılandırmalarının dertlerine derman olmadığını ısrarla haykırmaktadır. O yüzden iktidarca bu çığlığa kulak verilip ivedilikle hasar tespit çalışmaları yapılmalı ve kuraklıktan etkilenen çiftçilerimize gereken destek sağlanmalıdır zira çiftçi sonbaharda tekrar ekim yapmak zorunda ancak mevcut tarlalardan mahsul almadan, önceki borçlarını ödemeden yeniden ekim yapma şans yok..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.