Rektör Karakaya ’’Filistin İçin Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı’’ Basın Bildirisine İmza Attı « Kırşehir Anadolu Haber

Rektör Karakaya ’’Filistin İçin Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı’’ Basın Bildirisine İmza Attı

Bu haber 18 Mayıs 2021 - 17:56 'de eklendi ve 307 views kez görüntülendi.

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin rektörleri üç dilde yayımladıkları bildiriyle, İsrail saldırısı altındaki Filistinliler için adalet ve insan hakları çağrısı yaptı. Türkiye’deki 189 üniversitenin rektörünün imzasının bulunduğu bildiri, OSTİM Teknik Üniversitesinde düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna ilan edildi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın da imza attığı bildiride İsrail’in, Gazze şeridinde yerleşik sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik uygulamalarına, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırılarına bir yenisini daha eklediği, bebek, çocuk, kadın ve yaşlılar dâhil, çok sayıda masum sivili öldürdüğü, yaraladığı ve evsiz bıraktığı vurgulandı.

Rektör Karakaya: ‘’Filistinli Sivillere Yönelik İsrail Devlet Şiddeti Hiçbir Koşul Altında Kabul Edilemez’’

Mukaddes şehir Kudüs’te Mescid-i Aksa ve çevresindeki Filistinli sivillere yönelik İsrail devlet şiddetinin hiçbir koşul altında kabul edilemeyeceğini belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, şiddetin derhal sonlandırılması gerektiğini söyledi. Karakaya, 1948’den beri devam eden işgal sürecinin bir parçası olan bu orantısız şiddete göz yumup sessiz kalan uluslararası çevreleri de göreve çağırdıklarını kamuoyuna açıkladı.

Üniversite rektörlerinin görüşlerini açıklamasından sonra ’’Filistin için Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı’’ basın bildirisi üç dilde okundu. Bildiriyi İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli Türkçe, Hitit Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk İngilizce, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız ise Arapça olarak okudu.

İsrail’in insan haklarını umursamadığı, dünya toplumunun gözü önünde sistematik bir soykırım yoluyla bebek, çocuk, kadın ve yaşlı gözetmeden sivilleri öldürmeye, evlerini ve topraklarını gasp etmeye, tarım alanlarını yok etmeye devam ettiği aktarılan bildiride, şunlar kaydedildi:

“Aralıksız devam eden kanlı saldırılar sebebiyle üniversite rektörleri olarak uluslararası topluma sesleniyoruz, Birleşmiş Milletlerin uluslararası insan hakları hukuku ilkeleri çerçevesinde saldırılar, yıkım ve tahliyeler durdurulmalı, onurlu yaşama haklarını garanti altına alan egemen bir devlet kurmaları için Filistin toplumuna gerekli destek gecikmeksizin verilmelidir.”

Bildiride, uluslararası yargı organlarının, 1967’den bu yana, İsrail askeri güçlerinin işgali altındaki Doğu Kudüs dâhil Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip olduklarına dair kararları bulunduğu kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bu kararlar, İsrail’in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve söz konusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmaktadır. Bu doğrultuda, uluslararası insan hakları yargı kurumlarını, İsrail’in hukuk ve insanlık dışı baskı ve saldırılarına karşı net bir tavır takınarak görevlerini yerine getirmeye ve saldırıları durdurmaya davet ediyoruz. Sorumluların yargılanmasını ve Filistin halkının zararlarının tazmin edilmesini de talep ediyoruz. Bu bildiride imzası olan bizler, Filistinlilerin en doğal insan hakkı olan onurlu yaşama ve mülkiyet haklarının korunması hususunda verdiği mücadeleye saygıyla destek verdiğimizi ve daima yanlarında olacağımızı beyan ediyoruz. Ayrıca, akan kanın durması ve Filistinlilere yapılan saldırıların sonlandırılması için arabuluculuk dâhil her türlü insani görevi üstlenmeye hazır olduğumuzu uluslararası kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.