KAEÜ Senatosundan “Filistin”de Yaşanan Zulme Karşı Basın Açıklaması « Kırşehir Anadolu Haber

KAEÜ Senatosundan “Filistin”de Yaşanan Zulme Karşı Basın Açıklaması

Bu haber 19 Ekim 2023 - 15:56 'de eklendi ve 54 views kez görüntülendi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Senatosu, İsrail’in Gazze’de bir hastaneyi bombalaması ve yüzlerce insanın ölümüne neden olması üzerine Filistinliler için adalet ve insan hakları çağrısı yaparak bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil tarafından yapıldı. Açıklamaya akademik ve idari personel ile öğrenciler ve basın mensupları da katıldı.

T.C. KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ SENATOSU
BASIN AÇIKLAMASI

17 Ekim 2023 Salı gecesi Gazze’de bir hastaneye İsrail tarafından yapılan alçakça saldırı sonucunda sayıları binlerle ifade edilen kadın, çocuk, hekim, sağlık çalışanı ve hasta topluca katledilmiştir. Sağlık kurumlarını bombalamaya varan gözü dönmüş caniliğin bir örneğine daha şahitlik etmek, vicdanlarımızı derinden yaralamıştır. Din, dil, ırk, siyasi görüş gözetilmeksizin herkesin sağlık hizmeti aldığı hastaneleri bombalamak, bir savaş suçudur. Tıbbi yardım almakta olan insanları katletmek her türlü insani hassasiyeti ayaklar altına alan bir barbarlıktır. Sivilleri hedef almak ise açıkça terörist bir eylemdir.

Bütün bu savaş suçlarını fütursuzca işleyen işgalci İsrail; hiçbir kutsalı, kuralı ve ahlâkı olmayan, lanetli bir terör devletidir.  Sivilleri doğrudan hedef alan, kadınları, çocukları katleden, hastaneleri, okulları, ibadethaneleri bombalayan bu zihniyet, uluslararası hukuk önünde hesap vermelidir. İsrail’in Filistin halkını katletmesini, sivillere karşı insanlık suçu işlemesini tüm dünya bir araya gelerek engellemelidir. İsrail’in vahşeti aşan eylemleri derhal durdurulmalıdır.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Senatosu olarak, saldırılarda hayatlarını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Her ne gerekçeyle olursa olsun, uluslararası hukukun hiçe sayılıp, Gazze’nin bir açık hava hapishanesine çevrilmesini, savaş hukukunun çiğnenerek sivil insanların üzerine on binlerce ton bomba yağdırılmasını kabul etmiyoruz. Binlerce sivil Filistinliyi katleden, yüz binlercesini yurdundan eden İsrail’in katliamlarına ve insan hakları ihlallerine sessiz kalmayacağımızı ilan ediyoruz. Gazze’de sivil hedeflerin, okulların, ibadethanelerin ve nihayet bir hastanenin hedef alınmasından derin bir infial duyuyor, bu barbarca saldırıları en şiddetli biçimde kınıyor, İsrail saldırganlığını lanetliyoruz.

Bizler vicdan, hukuk ve insanlık safında yerimizi aldığımızı ilan ediyor, bu anlayış ve şuurla dünyanın tüm üniversitelerini ve akademisyenlerini adaletin ve vicdanın sesini yükseltmeye davet ediyor, tarihe kayıt düşüyoruz. Vicdan sahibi herkesi Filistin’de insanlık aleyhine alenen işlenen suçlara karşı tavır almaya ve mazlum Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, tüm uluslararası kuruluşları ve insanlığı göreve davet ediyor, bu katliamlara engel olunması ve Filistin halkının en kısa sürede özgürlüğüne kavuşması için adalet çağrısı yapıyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.