AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ VATAN KARAKAYA

Kalite süreçlerini başarı ile tamamlayan ve kalitesi tescil edilen üniversitemiz, Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemini diğer üniversitelere anlatmaya devam ediyor. 24 Mart 2021 tarihinde online olarak gerçekleşen toplantıyla Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemimiz Harran Üniversitesine tanıtıldı. Toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Kalite Yönetim Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, Kalite Yönetim Koordinatör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Şimşek ve Ekrem Öztürk ile Harran Üniversitesi Kalite Yönetim Ekibi katıldı.

Rektör Karakaya: “Kalite Yönetim Sistemimizin Örnek Olmasından Mutluyuz”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kalite Yönetim Sistemimizin ülkemizin yükseköğretim sistemine kalite getirmek için ortaya çıkan bir yazılım oluğunu kaydetti. Üniversitemizin kalite süreçlerinde geldiği noktanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen Rektör Karakaya, kalitenin en kapsamlı şekilde uygulanacağı alanlardan birinin eğitim olduğunu vurguladı. Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi ve AYDEP hakkında bilgiler veren ve tüm üniversitelerin öğrenciler için başarılı çalışmalar yapmak zorunda olduklarını söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitelerin kalite çalışmalarını etkin bir şekilde yürüterek kaliteli eğitim sunmayı hedef haline getirmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Üniversitemizdeki herhangi bir biriminin performansının hukuki mevzuatlara göre ölçüldüğünü kaydeden Rektör Karakaya, bu verilerle iş akışlarında akran öğrenmesi sağlandığını bununda başarıyı artırdığını belirtti. Üniversitemizin 2017-2021 Stratejik Planı esas alınarak Bütünleşik Kalite Sistemi oluşturulduğunu kaydeden Rektör Karakaya, bu sistemin 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, YÖKAK Kurumsal Dış Değerlendirme Ölçütleri ve TS EN ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi olmak üzere dört temel unsur içerdiğini söyledi. Kalite çalışmaları konusunda ellerinden geldiğince diğer üniversitelere de destek olacaklarını ve paydaşlarının kendilerine dönüt vermelerinden mutlu olduklarını anlatan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Harran Üniversitesine kalite çalışmalarında başarılar diledi.

Sunumların yapılması ve soruların cevaplanmasının Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Rektör Karakaya ve ekibini böylesi özgün bir model geliştirmelerinden dolayı tebrik etti.