AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ HABER DİZİSİ 2019 « Kırşehir Anadolu Haber

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ HABER DİZİSİ 2019

Bu haber 03 Nisan 2023 - 14:36 'de eklendi ve 165 views kez görüntülendi.

HABER DİZİSİ – Üniversitemizin Gelişim Yolculuğu 2019

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin 2019 yılı yolculuğu başarılı adımlarla devam etti. 2019 yılında üniversitemiz çok sayıda proje ve çalışmayı hayata geçirmesinin yanı sıra uluslararasılaşmaya da önemli katkılar sundu.

Rektör Karakaya Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü Görevine Yeniden Atandı

2015 yılında göreve geldiği günden itibaren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi için büyük bir özveriyle çalışan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, 2019 yılında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü görevine yeniden atandı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Üniversitemiz Rektörlüğüne yeniden atanan Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya rektörlük mazbatası, dönemin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından verildi.

Kalitede Öncü Olmaya Devam Eden Bir Üniversiteyiz

Tüm birimleriyle TSE Belgesi alan ilk ve tek üniversite olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, kalite çalışmalarındaki tecrübelerini 2019 yılında diğer üniversitelerle paylaşmaya başladı. Ocak ayında başlayan kalite çalışmalarının ilk toplantısıyla üniversitemiz, 2019 yılında çizeceği yol haritasını belirlemiş oldu. Yeni hedeflerle yola koyulan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Ahilik hareketini kaliteyle özdeşleştirerek çalışmalarına bu yönde hareket verdi. 2019 yılı içerisinde kalitenin gerektirdiği tüm çalışmaları, toplantıları ve tetkikleri başarıyla gerçekleştiren üniversitemiz, Ahi Evran-ı Veli’nin kalite anlayışına uygun bir kalite anlayışı için kolları sıvadı.

AYDEP’te İlk Elektronik Sınav Gerçekleştirildi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin en önemli projeleri arasında yer alan Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Projesinde (AYDEP), 2019 yılı içinde önemli gelişmeler oldu. Eğitim Fakültemiz tarafından hayata geçirilen ve Eğitim Fakültesinde 2019 yılı öncesinde iki yıldır pilot olarak uygulanan Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Projesi (AYDEP) kapsamında ilk elektronik sınav yapıldı.

 

ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı Sertifikasını Aldık

Üniversitemizde bilginin gizliliği ve yetkisiz erişimi engellemek amacıyla bazı çalışmalar yapıldı. Bu kapsamda 2018 yılı Temmuz ayında eğitim süreci ve bu süreç sonunda dokümantasyon çalışmaları başlatılarak iç tetkik, yönetim gözden geçirme ve dış tetkik süreçleri tamamlandı. Bu çalışmalarla birlikte Üniversitemiz ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasına 2019 yılında sahip oldu.

 

Vizyon Projesi Faaliyete Geçti

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın göreve geldiği günden bu yana vizyon projesi olarak gördüğü ve hayata geçirilmesini istediği E-Kampüs Projesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde 2019 yılında faaliyete geçen projeler arasında yerini aldı. E-Kampüs Projesi kapsamında üniversitemizin bilişim alt yapısı güçlendirildi. Temin edilen cihazlarla kampüs içerisinde güçlü bir donanıma sahip olan üniversitemiz aynı zamanda Kurum Ağacı ve Kimlik Yönetimi Sistemini de etkin bir şekilde kullanmaya başladı. Kurum Ağacı ve Kimlik Yönetimi Sistemi, hem üniversitemiz personeline hem de öğrencilerine ait bilgileri web servisleri üzerinden alarak bilgisayara, e‑posta ve diğer uygulamalara girişte otomatik olarak kullanıcı adı ve şifrenin oluşturulduğu, üniversiteden ayrılan personel ile öğrencinin de otomatik olarak kapattığı bir sistemdir. Kurulan sistem ile üniversitemiz birimlerinde görev yapmakta olan akademik ve idari personel ile öğrencilerin kullanmakta olduğu tüm bilişim cihazları sunucular, bilgisayarlar, yazıcılar, tarayıcılar vb. kurum ağacı ve kimlik yönetim sistemine dahil edildi. Kurulan bu yapı ile birlikte pek çok uygulama kimlik doğrulama işlemi bu yapı üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı.

Pilot Üniversite Projeleriyle Üniversitemiz Model Üniversite Oldu

YÖK tarafından başlatılan ve üniversitemizin tarım ve jeotermal alanında pilot üniversite seçildiği Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması projesi kapsamında üniversitemiz, diğer üniversitelere 2019 yılında da örnek olmaya devam etti. Projeler içinde yer alan Terme Sahasında Jeotermal Kaynağın Temini ve Proje Sahalarına İletimi Projesi 2019 yılında tamamlanarak hayata geçti. Proje kapsamında testler 2019 yılında tamamlanarak jeotermal suyun üniversitemizde kullanımı sağlandı.

Pilot üniversite projelerinden biri olan Jeotermal Sera Projesi kapsamında üniversitemizde Türkiye’nin en büyük termal seralarından biri olması planlanan ve 477 bin metrekare üzerinde 315 bin metrekare kapalı alana kurulacak olan termal seraların temeli 2019 yılında atıldı.

Tarım ve Jeotermal alanında yürüttüğü projelerle hem kalkınmaya katkı sağlayan hem de diğer üniversitelere model oluşturan üniversitemiz, Termal Seralarda Kümelenme Projesi kapsamında üniversitemizde kurulan Ar-Ge Serası ile Kırşehir’in geleceğine yön verecek çalışmalar yürüttü. Haziran ayında çalışmalarına başlanan ve bin 535 m² alan üzerine kurulan Ar-Ge Serasının inşaatı 2019 yılında yüzde 90 oranında tamamlandı.

Rektör-Öğrenci İlişkileri Her Yıl Artarak Devam Etti

Öğrencilerle iletişime büyük önem verilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde, üniversite yönetimi her fırsatta öğrenciyle bir araya gelerek onları dinledi. 2016 yılında başlatılan Rektör-Öğrenci Buluşmaları 2019 yılında da aralıksız devam etti. Üniversitemiz Yönetimi sadece üniversitemiz öğrencileri ile değil, lise, ortaokul ve ilkokul öğrencileri ile de sık sık bir araya geldi.

 

Üniversitemiz Şehriyle Bütünleşen Bir Üniversite

2017 yılında Üniversite-Şehir Buluşmaları etkinliğini hayata geçiren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, 2019 yılında da bu etkinliği sürdürerek üniversitemiz ile şehrimizi her fırsatta bir araya getirdi. Üniversitemizin faaliyetlerinin, çalışmalarının ve etkinliklerinin sergilendiği Üniversite-Şehir Buluşmaları etkinliğinde, üniversitemiz tüm birimleriyle tanıtıldı. Üniversite-Şehir Buluşması etkinlikleri kapsamında üniversitemiz öğrencileri halk oyunları gösterisi, yabancı uyruklu öğrencilerin kendi kültürlerini yansıtan danslar sunarken sportif ve sanatsal faaliyetlere de ayrıca yer verdiler. Üniversitemizin her fakültesi, yüksekokulu ve meslek yüksekokulunun tanıtıldığı etkinlikte, öğrenciler alanlarındaki çalışmaları ve projeleri Kırşehirli vatandaşlarla buluşturdu.

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Öğrencileri Yeni Binasında Eğitim Öğretim Görmeye Başladı

Alt yapı çalışmalarının ve fiziki yapının hızla geliştirildiği üniversitemizde 2019 yılında da önemli gelişmeler gerçekleşti. İnşaatı tamamlanan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Hastanesi Binası ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Binasında öğrenciler eğitim öğretim görmeye başladı. Yine 2019 yılında Üniversitemiz Morfoloji Binası ile Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Binası büyük oranda tamamlandı.

Paydaş İlişkilerine Öncelik Verildi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin gelişimi için büyük özveri gösteren üniversitemiz yönetimi, 2019 yılında birçok bürokratla bir araya gelerek ilimizin ve üniversitemizin durumunu görüştü. Göreve geldiği günden itibaren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin akademik gelişimi ve fiziki büyümesine büyük önem veren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ile görüşerek üniversitemizin faaliyetlerini anlattı. Yine 2019 yılında Rektör Karakaya, Üniversitemize konferans vermek üzere gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, dönemin Sayıştay Başsavcısı Mürsel Ali Kaplan, yine dönemin Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ve dönemin Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven ile görüşmeler yaparak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin akademik çalışmaları, fiziki yapısı, projeleri ve faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

 

Uluslararasılaşmada Önemli Adımlar Atıldı

Uluslararasılaşmaya büyük önem verilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde, Uluslararasılaşmaya yönelik çalışmalar 2019 yılında da devam etti. Bu kapsamda;

 • Afganistan’ın Tolo-E Saadat Üniversitesinin Kurucusu Dr. Selahattin Burhani, Üniversite Temsilcisi Hamidullah Rızazade ve Bektaş Tufan,
 • Yemen Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Abdulraqeb Obad, ve beraberindeki heyet,
 • Malezya’nın Sabah Eyaleti Eğitim Bakanı Mistrine Rodin eşliğinde üniversitemizdeki eğitim fırsatlarını yerinde görmek  isteyen Malezyalı öğrenci ve veliler üniversitemizi ziyaret ederek üniversitemiz yönetimi ile görüşmeler yaptılar.

Aynı zamanda;

 • Üniversitemiz Kardeş Ülkeler Topluluğu tarafından organize edilen “Irak’taki Türkmenlerin Son Durumu” konulu söyleşi için üniversitemize gelen Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili İmdat Bilal ve beraberindekiler,
 • Kurutlu Kazısında elde edilen Geç Miyosen Döneme ait fosilleri incelemek için California Berkley Üniversitesinden Prof. Dr. Tim White ve Dr. Joshua Carlson, Tokyo Üniversitesinden Dr.Gen Suwa, Berlin Doğa Tarihi Müzesinden Dr. Faysal Bibi, Etiyopya Addis Ababa Doğa Tarihi Müzesinden Dr. Berhane ASFAW, Zürih Üniversitesinden Prof. Dr. Christhoph Zollikofer ve Dr. Marcia Ponce de León da üniversitemizi ziyaret etti.

Ziyaretlerin yanı sıra ikili iş birliklerine de önem veren üniversitemiz çok sayıda üniversite ile ikili iş birliği anlaşmaları imzaladı. Bu kapsamda;

 • Üniversitemizin Tıp, Mühendislik – Mimarlık, İslami İlimler ve Ziraat Fakülteleri ile Tolo-E Saadet Üniversitesinin fakülteleri arasındaki ilişkilerin gelişerek her iki üniversitenin birbirlerinden fayda sağlamasına adına Tolo-E Saadet Üniversitesi ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi arasında karşılıklı iş birliği protokolü imzalandı.
 • Pakistan Faisalabad Tarım Üniversitesi ile üniversitemiz arasında özellikle iklim değişikliğinin tarım üzerine etkilerinin modellenmesi, iklim değişimine uyum, tarımda değer zinciri analizi, yem bitkileri adaptasyon çalışmaları konularında ortak çalışmaların yapılacağı karşılıklı iş birliği anlaşması imzalandı.
 • Özbekistan Milli Üniversitesi ve Özbekistan Buhara Devlet Tıp Üniversitesi ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi arasında Mevlana ve Erasmus Plus Anlaşmaları ile bağların güçlendirilmesinin amaçlandığı anlaşmalar yapıldı.
 • Yine üniversitemiz ve Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü arasında imzalanan protokol ile öğrenci değişim programlarının kolaylaşması, akademik anlamda bilgi alışverişinin sağlanması ve her iki üniversite arasında iş birliğinin güçlenmesi kararlaştırıldı.

Üniversite Sıralamasında Fark Attı

Akademik gelişimdeki başarısı ile adından sıkça söz ettiren üniversitemiz, Web Of Science kayıtlarına göre akademik anlamda önemli bir yükseliş gösterdi. 2018 yılı üniversitelerin genel sıralaması, indeksli yayın yapan üniversite sıralaması, misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma kapsamında seçilen üniversite sıralaması 2019 yılında yayınlandı. Web Of Science kayıtlarında elde edilen bilgiler ışığında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin 2017 yılına göre 2018 yılında önemli bir yükseliş gerçekleştirdi. Buna göre Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi;

 • Web Of Science kayıtlarından elde edilen verilere göre 10 pilot üniversite sıralamasında 2. oldu.
 • Web Of Science yayımladığı verilere göre 2006 – 2008 yılları arasında kurulan 41 devlet üniversitesi arasında 6. sırada yer aldı.
 • 124 üniversite arasından geçtiğimiz yıl 59. sırada yer alırken, 2018 yılında büyük bir başarı yakalayarak 25. Sıraya yükseldi.

 

Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülü Aldık

YÖK tarafından hayata geçirilen Engelsiz Üniversite Ödüllerinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, 2019 yılında farkını göstererek Turuncu Ödülüne sahip oldu. 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödül Töreni’nde Üniversitemizin 8 birimi Mekânda Erişilebilirlik konusunda engellilere yönelik yapmış olduğu düzenlemelerden dolayı Turuncu Bayrak aldı. En çok bayrak alan üniversiteler sıralamasında başvuru yapan 81 üniversite arasından üniversitemiz 5. olurken, 8 birimimiz  Yeşil Bayrak ödülüne de aday gösterildi.

 

Üniversitemize Bölüm ve Programlar Kazandırarak Öğrenci Alımları Gerçekleştirdik

Akademik gelişmeyi önemseyen ve lisansüstü programlarla öğrencilere akademik ilerleme imkanı sunan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde 2019 yılında da birçok bölüm ve programa öğrenci alımlarını gerçekleştirildi. Bu kapsamda;

 • Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı bünyesinde 2019 – 2020 Eğitim-Öğretim döneminde Doktora Programı açıldı.
 • Eğitim Fakültemize Yabancı Diller Eğitimi Bölümü açılarak bu bölüm bünyesinde de İngilizce Öğretmenliği Programı üniversitemize kazandırıldı.
 • Yine 2019 yılında Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümüne “Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Programı” ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü bünyesine de “Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programının” açıldı.
 • Bir diğer açılan bölümler arasında Mucur Meslek Yüksekokulunda; Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü bünyesinde “Acil Durum ve Afet Yönetim Programı, Özel Güvenlik ve Koruma Programı ile Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı”, Görsel, İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü bünyesinde “Görsel İletişim Programı” ve Bilgisayar Teknolojileri Bölümü bünyesinde ise “Web Tasarım ve Kodlama Programı” yer aldı.
 • Kaman Meslek Yüksekokulunda; Bilgisayar Teknolojileri Bölümü altında “Bilgi Güvenliği Teknolojisi Programı”, İnşaat Bölümü altında “Geoteknik Programı”, Gıda İşleme Bölümü altında “Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Programı” ve Elektrik ve Enerji Bölümü altında ise “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Programı” üniversitemize kazandırıldı.
 • Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda ise Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü bünyesinde “Bitki Koruma Programı”, Bilgisayar Teknolojileri Bölümü bünyesinde “İnternet ve Ağ Teknolojileri Programı” ve Elektronik ve Otomasyon Bölümü bünyesinde de “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı” açıldı.

2019 yılında YÖK Mühendislik Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümüne 40 öğrenci alımını onayladı.

 • 2019-2020 Eğitim öğretim döneminde Kaman Meslek Yüksekokulu Elektronik Haberleşme Teknolojisi Programına 20,
 • Mucur Meslek Yüksekokulu Kimya Teknolojisi Programına 40,
 • Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programına 30 ve
 • Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojisi Programına da 30 öğrenci alımı gerçekleştirildi.

 

Yıl Boyunca Çok Sayıda Panel, Kongre, Sempozyum, Çalıştay ve Söyleşiye Ev Sahipliği Yaptık

Bilgiyi üreten ve ürettiği bilgiyi bilime dönüştüren üniversitemizde 2019 yılı içinde çok sayıda sempozyum, panel, kongre, çalıştay ve söyleşi gerçekleştirildi. Bu kapsamda üniversitemiz 2019 yılında;

 • “Milletin Sesi Mehmet Akif”, “Türklük Biliminin Zirve Şahsiyetleri”, “15 Temmuz Yansımaları”, “PISA 2018: Türkiye Sonuçlarının Değerlendirilmesi” konulu paneller,
 • Pilot Üniversiteler Yönerge Hazırlama Çalıştayı, 1. Sporcu Sağlığı Araştırma, Uygulama ve Termal Rehabilitasyon Merkezi (SAUTER) Çalıştayı ve Jeotermal Kaynaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri İzinlendirme ve İşletilme Çalıştayına,
 • Uluslararası Ahi Evran Tıp ve Sağlık Bilimleri Kongresine,
 • “Osmanlı Tarihi Üzerine”, Genç Girişimciler Söyleşisi ve “Hayata Düşülen Notlar“ konulu söyleşilerine,
 • Uluslararası Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Sempozyumu, 5. Uluslararası Ahilik Sempozyumu ve Uluslararası Türk Halklarının Felsefi Mirası Sempozyumuna ev sahipliği yaparak çok sayıda bilim insanı üniversitemizde ağırlandı.

Sosyal Sorumluluk Bilinci Yüksek Bir Üniversiteyiz

Akademik ve bilimsel çalışmaların yanı sıra toplumsal faaliyetlerin de içinde sürekli yer alan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, 2019 yılında çok sayıda toplumsal faaliyet ve sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında üniversitemiz ile İl Sağlık Müdürlüğü organizesinde çok sayıda proje gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen projeler arasında, yaşlılarla gençleri bir araya getiren “Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde” temalı bir yürüyüş ve “Sağlıklı Bireyler, Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Gelecek” projesi kapsamında Futbol Turnuvası düzenlendi.

Yine üniversitemiz öğrencileri tarafından organize edilen yardım kermesinin tüm geliri Afrin’e gönderilerek yardıma ihtiyacı olan halklara bir nebze de olsa destek olundu.  Bir diğer sosyal sorumluluk projesi olan ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda organize edilen “Daha Yeşil Bir Türkiye için Geleceğe Nefes Ol” kampanyası kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Merkez Yerleşkesinde ağaç dikme etkinliği gerçekleştirildi.

Sportif Faaliyetler ve Etkinliklere Sıkça Yer Verdik

Sportif faaliyetlerle de öne çıkan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Dünya ve Avrupa Şampiyonu Sporcular tarafından tercih edilen bir üniversite oldu. 2019 yılında Taekvando Dünya ve Avrupa Şampiyonu Hakan Reçber, Güreş Dünya ve Avrupa Şampiyonu Hamza Alaca, Taekvando Avrupa Şampiyonu Ferhat Can, Merve Dinçel ve Taekvando Avrupa Şampiyonu, Dünya İkincisi Huri Korkut Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda eğitim –öğretim görmeyi tercih etti.

Sportif başarılara doymayan üniversitemiz 2019 yılında, Voleybol Takımı ile Kırıkkale Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen UNİKOP Voleybol Turnuvasında birinci oldu.

Sportif başarıların yanı sıra sportif faaliyetlerle de öne çıkan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde, 2018 yılında başlayan “Geleneksel Spor Şenlikleri”ne 2019 yılında da devam ederek “Sağlıklı Bireyler, Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Gelecek!” sloganıyla şenlikler gerçekleştirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.