Avrupa’da İslamofobi artıyor, Türkiye’de kilise ve sinagoglar restore ediliyor « Kırşehir Anadolu Haber

Avrupa’da İslamofobi artıyor, Türkiye’de kilise ve sinagoglar restore ediliyor

Bu haber 20 Şubat 2021 - 19:20 'de eklendi ve 127 views kez görüntülendi.

Avrupa’da, İslam karşıtlarının ibadet hanelere saldırarak zarar vermesine birçok ülke sessiz kalırken Türkiye topraklarında bulunan farklı dinlere ait ibadethaneler restore edilerek hizmete açılıyor.

GAZİANTEP (İGFA) – Gaziantep’te, 1776 yılında Yahudi Cemaati tarafından kullanılan havra ile Nizip ilçesinde bulunan kilise orijinaline uygun olarak restore edilerek hizmete açıldı. Fevkani Mahallesi’nde bulunan ve mahalle ile aynı adı taşıyan kilisenin kitabesi bulunmazken, mimari tipolojisinden ve iç kısımlarda izleri bulunan fresklerden yapının 6’ncı yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. Yörenin tipik inşa malzemesi olan kesme beyaz taştan inşa edilen ve Bizans döneminin en yaygın plan tipi olan kapalı Yunan haçı biçimindeki kilise uzun yıllar boyunca atıl halde kalan kilise, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından başlanan ve 2011 yılında tamamlanan restorasyon ile yeniden ibadete açıldı. Yaklaşık 388 bin TL’lik harcama ile tarihi görünümü korunarak, hizmete açıldı.

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde bulunan havra ise mazbut vakıf taşınmaz mallar kütüğünde Yahudi Cemaati Vakfı adına kayıtlı bulunuyor. 3 ayrı yapıdan oluşan havra, “Sinagog, Midraş ve Yeşiva” yapısının yeniden restore edilerek ibadet ve kültürel hizmetlere açıldı. Havranın rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 13.11.2000 Tarih ve 3953 nolu kararı ile onaylanırken, tescilli taşınmaz vakıf kültür varlığı Sinagog’un restorasyonuna 20 Mayıs 2011’de başlandı. Yapılan arşiv araştırmaları, restorasyon sırasında temizlik ve raspa sonucu bazı verilere ulaşılması ve bunların da revize restorasyon projelerinde işlenerek, Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 26.01.2012 tarih 116 sayı ve 30.03.2012 tarih 209 sayılı kararları ile onaylanması üzerine revize restorasyon projelerine göre restorasyon tamamlanmıştır.

Yapılan restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü Adem Bozkurt, restorasyondan önce havranın sadece dış duvarlardan oluştuğunu belirterek, “Gaziantep Havramız Şahinbey İlçesi Karagöz Mahallesi, Çamurcu mevkiinde bulunuyor. Üç ayrı bölümden oluşan sinagog 2012 yılında 931 bin 863 TL bedelle onarıldı. Yapımızın restorasyon öncesi halinde sadece dış duvarları olup dış duvarların haricinde hiçbir şey bulunmuyordu. Restorasyon kısmında tüm yapı orijinali korunarak restore edildi. Restorasyondan önceki yapım ve onarım tarihi 1878 olarak tespit edilmiştir. YYapımız kültür varlığı olarak kullanılması amacıyla Gaziantep ilinde bulunan Kültür ve Sanat etkinliklerinde kullanılıyor” dedi.

Gaziantep ve Kilis’te bulunan 3 tarihi ibadethanenin Cumhurbaşkanlığı himayesinde restore edilerek, ibadete açık hale getirildiğini anlatan Bozkurt, “Bizim inanışımız tüm dinlerin ibadetini özgürce yaşaması. Bu konuda da Cumhurbaşkanlığımız bütün bu tür eserler restore edilerek halkın hizmetine sunulmuştur. Türkiye coğrafyasında hem dinler hem de milletler olarak değişik insanlar yaşamakta, bu insanların ibadetinde özgür olması gerektirdiğini ve saygı duyulması gerektiği bildiğimiz için bu konuda kesinlikle hoşgörü ve saygı çerçevesinde davranmaktayız” diye konuştu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.