Atatürk’ün konakladığı konak kaderine terk edildi « Kırşehir Anadolu Haber

Atatürk’ün konakladığı konak kaderine terk edildi

Bu haber 09 Şubat 2021 - 21:20 'de eklendi ve 95 views kez görüntülendi.

1917 yılında Kurtuluş Savaşı kapsamında Mardin’i ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk ve Ahmet İzzet Paşa kaldıkları Alman karargahı olan İskender Atamyan Konağı kaderine terk edildi.

ŞEHMUS EDİS (MARDİN HABER)
Mardin’de yapılan Tarihi Dönüşüm Projesi çalışmaları kapsamında Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu ile ittifak yapan Almanlar’ın karargâh olarak kullandığı İskender Atamyan Konağı 2012 yılında 95 yıl sonra yeniden gün yüzüne çılarıldı.

O tarihlerde  yapılan tarihi dönüşüm projesi kapsamında dönemin Mardin Valisi tarafından beton binaların yıkılması ile birlikte Atatürk’ün Ahmet İzzet Paşa ile birlikte kaldığı Alman karargahı olarak kullanılan İskender Atamyan konağı ortaya çıkarıldı. Sahipleri tarafından kaderine terk edilen bina şu an harabeye dönüşmüş vaziyette.

TARİHİ KARARLAR ALINAN KONAK

1917 yılında Kurtuluş Savaşı kapsamında Mardin’i ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk ve Ahmet İzzet Paşa Alman Karargâhı’nda Alman subay arkadaşlarıyla birlikte bu konakta kaldı. Mardin, Doğu Cephesi’nin önemli bir garnizon kenti ve karargâh görevini üstlendi. Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının kaldığı bu tarihi konakta önemli kararlar alındığı biliniyor.

Mardin, Doğu Cephesi’nin önemli bir garnizon kenti ve karargah görevini üstlendi. Tarihi konakta önemli kararlar alındı. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin önde gelen isimlerinin bu konakta ağırlan. Hatta Birinci Cihan Harbi’nde Kutul Amara Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nun komutanı olan Colmar Von Der Goltz Paşa, Irak’a giderken Mardin’de bu konakta misafir edildi.

8 YILDIR ONARIM BEKLİYOR

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu ile ittifak yapan Almanlar’ın karargâh olarak kullandığı İskender Atamyan Konağı ortada kaldı.  9 yıldır kaderine terk edilen konak bugün hayalet konağa dönüşmüş durumda.

Bu kapsamda vatandaşlar 3 katlı beton binanın yıkılmasının ardından ortaya çıkarılan yaklaşık 200 yıllık tarihi İskender Atamyan Konağı, devlet tarafından satın alınıp restore edilerek Atatürk müzesine dönüştürülüp Mardin turizmine kazandırılması istiyor.

ATATÜRK MÜZESİ OLSUN

Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından karargah olarak kullanılmış olmasının, Müşir Ahmet İzzet Paşa ve Mustafa Kemal Atatürk’ün de bir süre konakta kalmasının, Mardin’in tarihi açısından çok büyük önem arz ettiğini belirten vatandaşlar; “1960 yıllarda binanın önünde yapılan beton bina yüzünden yıllarca saklı vaziyette kaldı. Almanlar bizzat 1917 yılında Mardin’de bulunmuş. Mardin, Doğu Cephesi’nin önemli bir garnizon kenti ve karargâh görevini üstlendi. Tarihi konakta önemli kararlar alındı. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin önde gelen isimlerinin bu konakta ağırlan. Hatta Birinci Cihan Harbi’nde Kutul Amara Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nun komutanı olan Colmar Von Der Goltz Paşa, Irak’a giderken Mardin’de bu konakta misafir edildi. Konak ayrıca savaş döneminde birçok Alman generalinin uğrak yeri olmuştu.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde devletin birçok önemli adamını ağırladı. Dünya Savaşı sırasında 1917’de Almanlar tarafından karargah olarak kullanılmış olması ve Mustafa Kemal Paşa tarafından da garnizon, konut, karargah olarak kullanılmış bir yapı olması Mardin tarihi açısından önemli bir konak haline geldi. Fakat 9 yıldır konak kaderine terk edildi. Böyle tarihi bir konak Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü kaldığı konağın bir önce restore edilip Atatürk müzesi olarak turizme kazandırılmasını istiyoruz.” şeklinde konuştular

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.