AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ HABER DİZİSİ 2020 « Kırşehir Anadolu Haber

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ HABER DİZİSİ 2020

Bu haber 11 Nisan 2023 - 13:45 'de eklendi ve 188 views kez görüntülendi.

Tıp Fakültesi Öğrencileri 2020’de Yeni Binalarında Eğitim-Öğretime Başladı

2007 yılında kurulan ancak Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın yoğun gayretleri sonucunda 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde öğrenci almaya başlayan Tıp Fakültemiz, yeni binasına 2020 yılında taşınıyordu. O dönem yaklaşık 400 öğrencisi ile eğitim-öğretime devam eden Tıp Fakültemiz, ülkemizin en önemli ihtiyacı olan geleceğin hekimlerini yetiştirmeye devam ediyor.


Kaliteli ve alanında uzman akademisyenleri ile donanımlı yeni binasında eğitim-öğretime başlayan Tıp Fakültemizde derslikler öğrencilerin derslerini hem teorik hem de uygulamalı olarak öğrenebilmesi için özenle hazırlandı. Öğrenci odaklı bir üniversite olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin yoğun çalışmalar sonucunda Morfoloji Binasına kavuştuğunu anlatan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, öğrencilerin yeni binalarında eğitim-öğretime başladığını dile getirdi. 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde 60 öğrenci alımının onaylanmasıyla birlikte Tıp Fakültemizde öğrenci sayısının hızla arttığını ifade eden Rektör Karakaya, “Üniversitemiz Tıp Fakültesi kaliteli eğitim anlayışı ve alanında uzman akademisyenleriyle bölgesinin en önemli Tıp Fakültelerinden biri oldu. Öğrencilerimizin modern binalarda ve son teknoloji ile eğitim-öğretim görmesi için tüm gayretimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz.  Geleceğin hekimleri olan gençlerimize Anadolu ruhunu yaşatıp bin yıllık kültürümüzün tekrar aynı duyguyla canlanmasını sağlayarak bu ruhu her kurumda, her sektörde ve her alanda tekrar ortaya koyacak olan gençleri en iyi şekilde yetiştirmeyi hedefliyoruz’’ diyordu.


Yeni Morfoloji Binasının Fiziksel Özellikleri

Bodrum ve zemin hariç üç kattan oluşan ve 17.338,25 m2 kapalı alana sahip olan Morfoloji Binasında hayvan laboratuvarı, kafeterya ve 201 araçlık otopark bulunuyor. Bodrum katta; 636 kişi kapasiteli 4 amfi, 1 tıbbi beceri laboratuvarı, 3 bilgisayarlı sınav odası, 1 çok amaçlı salon, teknik hacimler ve sığınak yer alıyor. Binanın zemin katında 12 derslik, 29 akademisyen ve asistan odası, 2 öğrenci laboratuvarı, 1 okuma salonu, 1 maket odası, 1 kadavra odası, 1 seminer odası, 4 PDÖ dersliği ve 1 ofis bulunuyor. Birinci katta ise 3 öğrenci laboratuvarı, 6 araştırma görevlisi laboratuvarı, 25 akademisyen ve asistan odası, 9 OSCE odası, 1 öğrenci bekleme salonu, 4 debrifing odası, 1 öğretim üyesi sınav değerlendirme odası, 2 simule hasta odası, 2 grup çalışma odası ve 3 ofis bulunurken binanın ikinci katında 4 öğrenci laboratuvarı, 7 araştırma görevlisi laboratuvarı, 2 PDÖ dersliği, 40 akademisyen ve asistan odası ve 4 ofis yer alıyor. Morfoloji binasının üçüncü katı ise 10 öğretim görevlisi odası, dekan odası, 2 dekan yardımcısı odası, 5 ofis, 2 mescit, 4 rezerv oda ve 1 depo bulunacak şekilde hazırlandı.

 

Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezimiz 9 Ayda 150’ye Yakın Etkinliğe Ev Sahipliği Yaptı

Ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapan üniversitemiz, Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi ile yeni bir çehre kazanıyordu. 2019 yılı mart ayında açılan merkez, ilimizde ve üniversitemizde birçok sempozyum, kongre, çalıştay, ulusal ve uluslararası etkinliklerle çok sayıda misafiri ağırlıyordu. Üniversitemiz Merkezi Yerleşkesinde 9 bin 856 m² alana sahip olan Kongre ve Kültür Merkezimizde etkinliklerin gerçekleştirilmesi amacıyla farklı özelliklere sahip birçok salonu bünyesinde barındırıyor. Tarihine ve değerlerine sahip çıkan üniversitemiz, şehrimizin ve ülkemizin önemli bilim insanlarını salon isimlerinde yaşatıyordu. 632 kişi oturma kapasiteli 15 Temmuz Milli İrade Salonu, 220 kişi oturma kapasiteli Aşık Paşa ve Neşet Ertaş Salonu, 80 kişi oturma kapasiteli Cacabey, Prof. Dr. Erol Güngör ve Prof. Dr. Fuat Sezgin Salonu, Süleyman Türkmani Toplantı Odası, Şeyh Edebali Seminer Salonu ve Muharrem Ertaş Salonu yıl boyunca düzenlenen etkinliklerle şehrin ve üniversitemizin ihtiyaçlarına uzun yıllar hizmet verecekti.

Üniversitemiz Mantar Üretimine Başlıyor

Konya Ovası Projesi (KOP) Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen ve üniversitemiz tarafından hayata geçirilen “İstiridye Mantarı Üretiyoruz Geleceğe Güvenle Bakıyoruz” Projesi kapsamında geçtiğimiz aylarda açılan Misel Üretim Laboratuvarında çalışmalar hızla devam ediyordu. Proje ile ilimizde mantar üreticilerinin bilinçlendirilmesi, mantar üretimi ve yetiştirme ortamının hazırlanması ve üreticilere eğitim verilmesi o dönemden planlanmıştı.

2020’de UNİKOP’un Yeni Dönem Başkanı Üniversitemiz Oluyordu

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölgesi üniversiteleri arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal hizmet alanında akademik ve idari iş birlikleri yapmak, üniversite-sanayi etkileşimini sağlamak ve üniversitelerin şehirle bütünleşmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliğinin (UNİKOP) 2020 dönem başkanlığına Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi getiriliyordu. 2019 döneminde Kırıkkale Üniversitesinde bulunan başkanlık, 23 Ocak 2020 tarihinde Rektörlük Senato Salonunda gerçekleşen devir teslim töreni ile üniversitemize geçmişti. 2020 UNİKOP Dönem Başkanlığına getirilmiş olmaktan kıvanç duyduklarını anlatan Rektör Karakaya, UNİKOP başkanlığını hem tüm üye üniversitelerin desteği hem de Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin performansıyla yürüteceklerini kaydediyor ve UNİKOP’un üyesi olan 13 üniversitenin uluslararası görünürlüğünün artırılması gerektiğini bildiriyordu.

Pilot Projelerimiz Sahada Hayat Bulmaya Devam Ediyor

Kırşehir’in değerlerini markalaştırmak için çalışmalar yürüten Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, tarım ve jeotermal alanda yaptığı çalışmalar ile bölgesel kalkınmaya çok önemli katkılar sunmaya devam ediyordu. Üniversitemizin destekleri ile Karakurt’ta ilk etapta 126 dönüm üzerine kurulan jeotermal serada ilk ürünler alınmaya başlanıyordu. Karakurt bölgesinde Agronet Seracılık A.Ş. tarafından üç etap olarak planlanan jeotermal seranın ilk etabı 126 dönümden oluşuyor. İkinci etabın 127, üçüncü etabın ise yaklaşık 60 dönüm olarak yapılması planlanıyor. Faaliyete geçen birinci etapta şimdilik 142 kişilik istihdam oluşturulurken üç etap tamamen faaliyete geçtiğinde yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyordu. Jeotermal sudan faydalanarak domates üretiminin yapıldığı serada yetiştirilen domatesler toplanmaya başlıyor ve ihraç ediliyordu.

Merkez Kütüphanemiz Kaynaklarını Hızla Artırıyor

Bilgiye en hızlı ve en verimli şekilde ulaşmayı amaç edinen üniversitemizde eğitim-öğretim faaliyetlerini desteklemek amacıyla basılı ve e-kaynak koleksiyonu hızla genişliyordu. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığının çalışmalarıyla seçkin kaynaklar, üniversitemize kazandırılmaya devam ederken tıp bilimlerinden spora, tarihten müziğe kadar geniş bir basılı ve elektronik koleksiyona sahip olan kütüphanemizde kullanıcıların hizmetine sunulan abonelikler yapılıyordu. 2019 yılında 23 veri tabanı aboneliğine ilaveten 2020 yılı için BioOne, Turcademy, Euclid Prime, HukukTürk ve Oxford Bibliographies (Uluslararası ilişkiler paketi) veri tabanlarına da abone olunarak 5 yeni veri tabanı aboneliği daha gerçekleştirilmişti. ULAKBİM EKUAL kapsamında ise 31 veri tabanı kullanıcıların hizmetine sunularak toplamda 59 veri tabanı erişime açıldı.


Üniversitemiz EFQM Mükemmellik Ödülü İçin İlk Adımı Attı

Kalite süreçlerinde gösterdiği başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren ve diğer üniversitelere model olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, EFQM Mükemmellik Ödülüne aday oldu. 2015 yılında çıktığı kalite yolculuğunu tüm birimleriyle Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazanan ilk devlet üniversitesi olma unvanı ile taçlandıran Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 2020 yılında Mükemmellik Ödülü için çalışmalara başlıyordu. Kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarının, mükemmellik kavram ve kriterlerini dikkate alarak kendi değerlendirmelerini yapmalarına, güçlü ve iyileştirmeye açık alanlarını tespit etmelerine ve sürekli gelişim yaklaşımıyla gelişim planlarını hazırlamalarına yardımcı olması için geliştirilmiş EFQM Mükemmellik Modeli ile ilgili 4 Şubat 2020 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Şeyh Edebali Seminer Salonunda bir toplantı düzenlenerek EFQM Mükemmellik Modelinin tanıtımı Türkiye Kalite Derneği (KALDER) EFQM Mükemmellik Ödül Sekreteri Mehmet Çoban tarafından yapılıyordu. Toplantıda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin Kalite Yönetim Sistemi sürecinde çok önemli adımlar attığını dile getiren Rektör Karakaya, kaliteyi üniversitemizde kurum kültürü haline getirdiklerini hatırlatıyordu. Karakaya, kalite sürecinde büyük adımlarla ilerleyen üniversitemizin kalite konusunda diğer kurumlara da mentörlük yaptığını da sözlerine ekliyor ve mükemmelleştirme yolunda bir adım daha atmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtiyordu.

15 Pilot Üniversite Rektörü Üniversitemizde Toplandı

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında pilot seçilen 15 üniversitenin rektörü Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversite Ziyaretleri programı kapsamında bir araya geldi.  Üniversitemiz Senato Salonunda gerçekleşen toplantının açılış konuşmalarını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan yapıyordu. 2016 yılında 41 üniversiteden beş pilot üniversite arasına seçilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin bugün 15 pilot üniversite rektörünü misafir etmekten mutlu olduklarını belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, pilot üniversite arasına yeni katılan beş üniversiteyi tebrik ediyor ve projelerini anlatıyordu.

Jeotermal Kaynaklı Ar-Ge Seramız Açıldı

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversite Ziyaretleri programı kapsamında üniversitemizde düzenlenen toplantının sonunda Üniversitemiz Merkez Yerleşkesinde yapımı tamamlanan Ar-Ge Serasının açılışı gerçekleştiriliyordu. Ar-Ge Serasının açılışında bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ar-Ge Serasının üniversitemizde yeni teknolojilerle yerli üretime destek sağlayacağını ve üniversitemiz öğrencileri için uygulama alanı oluşturulacağını söylüyordu. Serada öğrencilerin yanı sıra çiftçilere de seracılık eğitiminin verilerek kalkınmaya akademik anlamda katkı sağlanacağını vurgulayan Rektör Karakaya, jeotermal seralar ile bölgedeki çekirdek ailenin geçimine ve kadın istihdamına da destek olacaklarını kaydediyor, Ar-Ge Serasının ülkemize, bölgemize ve üniversitemize hayırlı olmasını temenni ediyordu.

2020 ÜNİAR Devlet Üniversiteleri Sıralamasına Göre Üniversitemiz Hızla İlkler Arasına Giriyor

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından her yıl düzenli olarak yapılan devlet üniversite sıralaması 2020 yılı sonuçları açıklandı. 2020 yılı ÜNİAR sonuçlarına göre Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, gösterdiği başarılı performans sonucunda ilkleri zorlamaya devam ediyordu. Bilim, teknoloji, kültür, sanat, spor ve daha birçok alanda başarılı faaliyetler yürüten üniversitemiz, 2019 yılında gösterdiği başarıyı katlayarak ÜNİAR’ın 2020 listesinde üst sıralarda yerini alıyordu.

2006 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler İçinde En Üstlerdeyiz

ÜNİAR verilerine göre 2019 yılında Devlet Üniversiteleri Genel Sıralamasında 116 üniversite arasından 66. sırada olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, 2020 yılında 123 üniversite arasından 39. sıraya yükselerek çok önemli bir başarı sağllıyordu. Üniversitemiz 2006 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri sıralamalarında da yüksek başarı göstererek listede üstlere yerleşti. 2006 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri sıralamasında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, 2019 yılı genel sıralamasında 63 üniversite içinden 23. sırada yer alırken 2020 yılı sonuçlarına göre 70 üniversite arasından listede 15. sıraya yükselerek başarısına bir yenisini daha ekliyordu. ÜNİAR’ın açıkladığı verilerle ilgili bir açıklamada bulunan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, 2006 yılından sonra kurulan üniversiteler içinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin oldukça başarılı bir performans sergilediğini, tüm kategorilerde ilk sıralarda yer almak için daha fazla çalışacaklarını ve her alanda faaliyet içinde olacaklarını kaydediyordu.

Üniversitemiz Koronavirüse Karşı Önlemlerini Artırdı

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen Koronavirüse karşı üniversitemizde bir dizi önlem alındı. Koronavirüsün ortaya çıkması ile bilgilendirme çalışmalarına başlayan üniversitemiz, akademik ve idari personel ile öğrencilerin virüse karşı almaları gereken tedbirler konusundaki faaliyetlerini yerine getirmeye devam ediyordu. Üniversitemizde personelimiz, öğrencilerimiz ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi amacıyla birçok çalışma yürütülüyordu. İlk olarak Sağlık Bakanlığının “Koronavirüsten Korunma ve Kontrol Önlemleri” konulu yazısı ve ekinde yer alan afişler, tüm birimlere gönderilerek personele duyurusunun yapılması sağlandı. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bilgilendirici tüm materyaller yakından takip edilerek üniversitemiz web sitesinde paylaşıldı ve tüm personelimiz ile öğrencilerimize e-mail ve SMS gönderildi. Temizliğin ve hijyenin çok önemli olduğu Koronavirüs tehdidine karşı üniversitemiz temizlik personeline gerekli tedbirlerin alınması konusunda bilgilendirmeler sürekli yenileniyordu.


Üniversitemizde Uzaktan Eğitim Dersleri Canlı Yapılıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitime başlayan üniversitemizde her derste canlı (senkron) eğitim uygulamalarına başlanıyordu. Nisan 2020 tarihi itibariyle başlayan her derste canlı eğitim aynı anda 40 farklı ders olarak öğrencilere sunuluyordu. Bu süreçte sloganını “Eğitim İçin Sınır Yok” olarak belirleyen üniversitemiz, dersleri Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Programı (AYDEP) üzerinden canlı (senkron) olarak yürütüyordu. Binlerce öğrencinin AYDEP üzerinden katılım sağladığı canlı derslerde öğrenciler öğretim elemanları ile ders sırasında interaktif biçimde ders işlerken aynı zamanda karşılıklı olarak ders materyali paylaşımı da yapabiliyordu. Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitimlere ara verilmesinin ardından uzaktan eğitim programlarında hızla iyileştirmeler yapıldığını söyleyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ise, bu süreçte öğrencilerin eğitimlerinin kesintisiz devam etmesi için çalışmaların hızlandığını belirtip, “Biz bu süreçte sloganımızı ‘Eğitim İçin Sınır Yoktur’ olarak belirledik. Bunun gereği olarak da öğrencilerimizin sınıf ortamında yapılan derslerde olduğu gibi öğretim elemanı ile bir arada olmasının doğru olduğuna karar verdik. Canlı dersler sayesinde öğrencilerimiz hem derse katılabilecek hem de derse ait materyallere ulaşabilecek. Bu dönemi el birliği ile en iyi ve en verimli şekilde geçirmek için çalışmalarımızı devam ettireceğiz.” diyordu.


Pilot Proje Ar-Ge Seramızda Uygulama Çalışmalarına 2020’de Başlandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yürütülen Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi kapsamında ‘Tarım ve Jeotermal’ alanda pilot üniversite seçilen üniversitemizin projelerinden biri ‘Termal Seralarda Kümelenme’ projesinin bir parçası olan Ar-Ge Serasında uygulama çalışmalarına başlanmıştı. Ar-Ge Serasında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Başak, üretime başlanılan beş kompartımanda domates, salatalık ve blok biber yetiştirdiklerini anlatıyordu. Ar-Ge Seramızda ekime başlanmasının Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ise, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi kapsamında yürüttükleri çalışmaların COVİD-19 Salgınının olduğu bu dönemde de aralıksız devam ettiğini dile getirerek Ar-Ge Serasının ilimizde iş alanlarının artmasına ve Kırşehir’in kalkınmasına fayda sağlayacağını öngörüyordu.

2020 Mezunlarımızı Online Mezuniyet ile Uğurladık

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan pandemi nedeniyle 2019-2020 akademik yılı mezuniyet töreni online bir tören ile kutlandı. İlkleri gerçekleştiren ve farklılıklar yaratan üniversitemiz, fiziki mezuniyet töreninin aynısını online olarak hazırlıyordu. Temmuz 2020 üniversitemizin sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan mezuniyet töreni, mezunlarımız ve onların aileleri, öğretim elemanlarımız ile üniversitemiz personeli tarafından online etkileşimle yapılıyordu. 2019-2020 Eğitim-Öğretim Dönemi Online Mezuniyet Töreninde bir konuşma yapan Prof. Dr. Vatan Karakaya pandemi nedeniyle fiziki bir tören gerçekleştiremediklerini ve pandemi sonrası üniversitemizde yapılacak ilk mezuniyet törenine 2020 mezunlarının davetli olduğunu söylüyordu.

Öğrencilerine her zaman kendilerini evlerindeymiş gibi hissettirerek onların aidiyet duygusunun artmasının amaçlandığı üniversitemizde öğrencilerin mezuniyet sevincine katkı yapmak için hediyeleri kendilerine gönderildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da dereceye giren öğrenciler için hazırlanan hediyeler, plaketler ve mezuniyet belgeleri özenle hazırlanarak ev adreslerine kargo ile gönderiliyordu.

 

Üniversitemiz ile Türkşeker Arasında Önemli İş Birliği

Türkiye’nin ilk pilot üniversitelerinden biri olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi yaptığı önemli çalışmalarla bölgesel kalkınmaya katkı sağlamaya devam ediyordu. Ağustos 2020 tarihinde Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğünde yapılan toplantıda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ile Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü yapılmasına karar veriliyordu. Toplantıda konuşan Karakaya, Kırşehir’in doğal zenginliği jeotermalin yaygın olarak kullanılması için projeler ürettiklerini ve projelerin sahada hayat bulmasının kendilerini mutlu ettiğini söylüyor, çekirdek ailelerin işletebileceği bir sera modeli ile kırsaldan kente göçün önüne geçerek istihdama katkı sağlamak istediklerini vurguluyordu. Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin özellikle tarım alanında olan Termal Seralarda Kümelenme, Kaba Yem ve Ceviz projeleriyle yakından ilgilendiklerini hatırlatıyor ve Kırşehir’den başlayarak tüm Türkiye’ye model oluşturabilecek çalışmalar yapacaklarını ifade ediyordu.

Üniversitemizde Eğitimde Kalite Güvence Sistemi Koordinatörlüğü Kuruldu

Eğitimde Yeterliğe Dayalı Kalite Güvence Sistemi Yönergesi gereğince üniversitemizde Eğitimde Kalite Güvence Sistemi Koordinatörlüğü ve bu koordinatörlüğe bağlı destek ofisleri kuruldu. Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin Ahi Yeterliliğe Dayalı Eğitim Projesi (AYDEP) ile uzaktan eğitime öncülük yaptıklarını söyleyerek Eğitimde Kalite Güvence Sistemi Koordinatörlüğüyle de eğitim alanındaki çalışmalara yenilerini eklediklerini anlatıyordu.

2020 Yılı Akademik Gelişim ve Sanatsal Faaliyetler


Üniversitemizde Uluslararası Öğrenci Futbol Turnuvası Gerçekleştirildi

Dünyanın farklı ülkelerinden gelerek üniversitemizin çeşitli bölümlerinde eğitim-öğretim gören yabancı uyruklu öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak amacıyla Üniversitemiz Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından üniversitemizde eğitim-öğretim gören öğrencilerimiz arasında “Uluslararası Öğrenciler 1. Dünya Kupası ” düzenlendi. Turnuva sonrası açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitemizde 41 farklı ülkeden bin 158 öğrencinin öğrenim gördüğünü kaydederek şu an altı takımın organizasyonda yer aldığını söylüyordu. Göreve geldikleri gün üniversitemizde bir takım oluşturabilecek kadar yabancı uyruklu öğrencinin bulunmadığını belirten Rektör Karakaya, bugün artan sayı ile böyle bir etkinlik yapılıyor olmasının kendilerini mutlu ettiğini belirtiyordu.

Personeli Mutlu Üniversite

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından akademik ve idari personelin memnuniyetlerinin değerlendirildiği anket sonuçları göre üniversitemiz akademik ve idari personelinin üniversitesinden memnun olduğu ortaya çıkıyordu. 2019 yılı içerisinde 88 devlet üniversitesi arasında yapılan araştırmaya göre; akademik personel memnuniyeti Türkiye ortalaması yüzde 71.52 iken idari personel memnuniyeti ise yüzde 68.56 olarak gerçekleiyordu. Üniversitemiz akademik personel memnuniyet kategorisinde yüzde 74,8 memnuniyet oranı ile 33. sırada yer alırken idari personel memnuniyet kategorisinde ise yüzde 77 memnuniyet oranı ile 18. sırada bulunuyor. Bu verilerle üniversitemiz hem akademik hem de idari personel memnuniyeti ile Türkiye ortalamasının üzerine çıkıyordu.

Üniversitemizde Balık Derisinden Jelatin Üretimi Yapıldı

Bilimsel çalışmalarla adından sıkça söz ettiren ve yaptığı çalışmalarla katma değer üreten üniversitemizde balık derisinden jelatin üretimi yapıldı. Üniversitemiz Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Emre Yavuzer ve Kaman Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümünden Öğr. Gör. Şefik Tekle’nin hazırladığı çalışma, atık balık derilerinden elde ettikleri jelatin ile bölgedeki balık ve gıda üreticilerine örnek oldu.


 SOBİAD’a Göre Üniversitemiz Dergilerinin Etki Değeri Oldukça Yüksek

Akademik çalışmalarını hız kesmeden sürdüren üniversitemiz, akademik dergileri ile bilim dünyasına katkı sunmaya devam ediyordu. Eğitimde kalite güvencesine yer veren üniversitemizin Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi Dergisi (KEFAD) ile Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisinin aldığı atıf sayıları ve etki değerleri Sosyal Bilimler Araştırma Derneği (SOBİAD) tarafından paylaşılan listede üst sıralarda yer aldı. SOBİAD’ın veri tabanında yer alan 852 dergiden hareketle hazırlanan 2019 yılı etki değeri faktörü listesinde üniversitemiz akademik dergilerinden Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi 38. sırada KEFAD ise 46. sırada yer alarak atıf yapılabilirliği yüksek dergiler arasına girdi. SOBİAD tarafından taranan ve atıf yapılan dergiler listesinde KEFAD 2019 yılı içinde 131 atıf alırken etki değeri 0,590 ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi ise 30 atıf alırken etki değeri 0,625 olarak hesaplandı.

Üniversitemizde Kâinatın Dili Matematik İsimli Konferans Düzenlendi

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü tarafından “Kâinatın Dili Matematik” isimli bir konferans düzenlendi. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Akın’ın konuşmacı olarak katıldığı ve Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda gerçekleşen konferansa öğrenci katılımı yoğundu.

Tıp Fakültemiz Erişilebilirlik Belgesi Almaya Hak Kazandı

Engelli öğrencilere yönelik yerleşkelerimizde yaptığı düzenlemelerden dolayı birçok belge ve ödül almaya hak kazanan Üniversitemiz Tıp Fakültesine bu defa da Kırşehir Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından  “Erişilebilirlik Belgesi” verildi.

Erişilebilirlik Belgesi Aralık 2020 tarihinde valilik makamında düzenlenen törende Kırşehir Valisi İbrahim Akın tarafından üniversitemiz adına Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’e takdim edildi.

Üniversitemizde ”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı

Üniversitemiz Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında “Türk Toplumunda Kadın“ konulu panel düzenlendi. AYDEP sistemimiz ve YouTube kanalımız üzerinden canlı yayınlanan panele konuşmacı olarak Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nur Çetin, Eğitim Fakültesi öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Ayfer Şahin, İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Suzan Yıldırım ve Avukat İpek Demir katıldı.

 

Üniversitemizde “Yapay Zekâ ve Robotlarla Covid-19 Sonrası Şekillenecek Dönem” İsimli Panel Gerçekleşti

Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi tarafından “Yapay Zekâ ve Robotlarla Covid-19 Sonrası Şekillenecek Dönem” isimli panel gerçekleştirildi. Kasım 2020 tarihinde gerçekleşen moderatörlüğünü Teknoloji Transfer Ofisi Proje Destek Programları Uzmanı  Öğr. Gör. Ayşe Çandar’ın yaptığı panele konuşmacı olarak UiPath Avrupa Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.